Čínská firma vyvinula systém na rozpoznání obličeje v roušce

Výkonnější verze softwaru dokáže za jedinou vteřinu identifikovat všechny v davu do 30 osob.

Čínská firma přišla s prvním systémem, který dokáže rozpoznat obličej člověka v roušce. Čína používá nejpokročilejší technologie pro elektronický dohled nad lidmi včetně rozpoznávání obličeje a společnost Hanwang Technology tak nyní zareagovala na skutečnost, že lidé kvůli epidemii nového koronaviru často nosí na veřejnosti roušky, upozornila agentura Reuters. O technologii má podle ní zájem především čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti, pod které spadá policie.

Ministerstvo totiž bude moci technologii propojit se svojí vlastní databází a mít tak dohled nad pohyby lidí.

Podle vyjádření firmy může její systém přispět k zamezení epidemie. „Pokud je systém připojený k teplotnímu čidlu, dokáže člověku změřit teplotu. V případě, že přesahuje 38 stupňů Celsia, systém člověka identifikuje a zpracuje výsledek,“ řekl viceprezident společnosti agentuře Reuters.

Společnost začala na věci pracovat teprve v lednu letošního roku, navázala ale na existující technologie rozpoznávání obličejů. O pouhý měsíc později už svůj produkt uvedla na trh.

Firma nabízí dva typy produktů. První z nich identifikuje jednotlivce a používá se například u vchodů do budov. Druhá, výkonnější verze dokáže za jedinou vteřinu identifikovat všechny v davu do 30 osob. Úspěšnost identifikace člověka s rouškou dosahuje 95 procent, bez roušky je to 99,5 procent. Jediné, co je zatím problematické, je prý rozpoznání osoby s rouškou a slunečními brýlemi zároveň.

Podle Reuters není zatím jasné, jak na novou technologii Číňané zareagují. Na sociálních sítích už se objevila kritika některých jiných kontrolních nástrojů, které se k zamezení epidemie koronaviru v Číně používají. Přesto se ale zdá, že většina Číňanů tato speciální opatření přijímá a je ochotná se s nimi smířit v situaci, kdy je ohroženo veřejné zdraví.

Firma doufá, že o její technologii projeví zájem i zákazníci ze zahraničí. „Z naší technologie nemusí těžit jen Číňané, ale také celý svět,“ uvedla společnost.

Exit mobile version