Cisco: České firmy příliš nechtějí soukromé mobilní přístroje ve svých sítích

Místní společnosti se brání nasazování zaměstnaneckých mobilních zařízení do svých sítí, v USA je trend opačný, tvrdí to ve studii IBSG Horizons Study společnost CISCO.

Studie ukazuje, že firmy stále více umožňují svým zaměstnancům používat soukromá mobilní zařízení i pro pracovní účely; tento trend se označuje jako BYOD (Bring Your Own Device), v ČR převládá k tomuto trendu spíše nedůvěra.

Podle místního průzkumu, který byl proveden na dubnové konferenci Cisco Expo 2012 v Praze, má jen každý druhý respondent soukromé zařízení, které smí používat k připojení do podnikové sítě a pro přístup k firemním datům a aplikacím.

Americká studie Cisco IBSG Horizons Study naopak odhalila, téměř 100% firemní podporu tohoto trendu. Americká stude také tvrdí, že tento trend firmě ušetří mezi 300 – 1300 USD ročně na jednoho zaměstnance. Bezpečnostní rizika tohoto trendu ovšem raději spíše přechází.

V průzkumu, který společnost Cisco provedla v České republice, téměř čtvrtina respondentů (24 %) označila fenomén BYOD za trend, který bude mít v příštích 3 letech největší vliv na IT oddělení v jejich společnosti.

Každý druhý respondent (50 %) má soukromé zařízení, které používá k připojení do podnikové sítě pro přístup k datům a aplikacím. Nejvíce lidí (82 %) přistupuje vzdáleně do firemní sítě z přenosného zařízení kvůli použití emailu, dále pak kalendáře (48 %) a podnikových aplikací (45 %).
Přístup k firemní síti ze soukromého zařízení umožňují firmy 58 % dotázaných zaměstnanců.

Téměř třetina lidí (31 %) podle výsledků průzkumu nemá k dispozici zabezpečený přístup k firemní síti. Pouze necelé dvě třetiny firem (58 %) mají pravidla, která regulují používání soukromých zařízení. Varující je také to, že 12 % dotázaných uvedlo, že o existenci takových pravidel nemá tušení.

Průzkum provedla společnost Cisco mezi 476 IT profesionály v České republice. Nereprezentativní průzkum proběhl v rámci konference Cisco Expo 2012 v Praze letos v dubnu.

Exit mobile version