Cisco: cloudové služby budou do tří let tvořit polovinu provozu datacenter

Do čtyř let stoupne přenos dat v cloudu 12x, ze 130 exabajtů v roce 2010 se tak dostaneme až někam na 1,6 zetabajtu ročně v roce 2015. Objem dat přenesený v datových centrech vzroste 4x, tedy na 4,8 zetabajtu. Tato a další čísla vyplývají z letošní studie Cisco Global Cloud Index.

Infografika

Do roku 2015 má být podle Cisca pouze jedna šestina (0,8 zetabajtu) veškerých dat přenášených v datových centrech generována koncovými uživateli. To pro bližší představu odpovídá 230 biliónům fotografií nahraným na Facebook či 99 biliónům minut videa na YouTube, 1,8 biliardě prohlédnutých webových stránek nebo 4,6 biliardě odeslaných emailů.

Celkový přenos dat v datových centrech by měl do roku 2015 vzrůst čtyřikrát (na 4,8 zetabajtu ročně), přičemž největší podíl na tomto nárůstu má mít na svědomí právě přenos dat v cloudu. Celkově tedy z hlediska dynamiky zastoupení cloudového přenosu roste dvakrát tak rychle než celkový přenos v datových centrech. Ze studie Cisco Connected World Report (2010) dále vyplývá, že 78 % IT organizací na celém světě využívá či zvažuje využít cloudové technologie jako součást své IT strategie.

„Mnoho uživatelů a pohříchu i poskytovatelů cloudových služeb si plně neuvědomuje význam kvalitní a kapacitní síťové infrastruktury podporující různorodé typy provozu, a to jak v datových centrech, tak kupříkladu v Internetu. Klíčovou vlastností cloudu je nepřetržitý přístup k aplikacím a službám prostřednictvím sítí – to je to, co uživateli dává svobodu a umožňuje nové způsoby chování lidí a firem.“ myslí si Martin Diviš, Consulting Systems Engineer společnosti Cisco.

Drtivá většina přenosů v datových centrech nemá být v budoucnu způsobena požadavky koncových uživatelů, ale samotnými datovými centry, ve kterých běží procesy jako zálohování nebo replikace. Do roku 2015 by tak mělo být generováno 76 % veškerých datový přenosů v datových centrech jimi samotnými v rámci tzv. M2M komunikace. Na služby pro koncové uživatele připadá 17 % datového provozu a zbývajících 7 % připadá na přenos dat mezi datacentry.

Zásadním předpokladem pro rozvoj využití cloudové infrastruktury je vysokorychlostní připojení k Internetu, jeho penetrace – tedy rozšíření ve společnosti, rychlost, jaké dosahuje, a latence (doba odezvy) sítě. Cisco na základě těchto parametrů vypracovalo ukazatel Cloud Readiness Index (index připravenosti na cloudové technologie) a v analýze ho využívá k porovnání jednotlivých regionů.

Podle výsledků jsou všechny zkoumané regiony (Asijsko-pacifický, Střední východ a Afrika, západní Evropa, střední a východní Evropa, Latinská Amerika a Severní Amerika) schopné využívat základní cloudové aplikace, jako jsou sociální sítě nebo webové konference. Kromě Latinské Ameriky a Středního východu a Afriky jsou pak všechny regiony připraveny i na středně pokročilé cloudové technologie, jako je například streaming HD videa. Ačkoliv některé země jako Jižní Korea nebo Japonsko jsou připraveny využívat i nejmodernější cloudové technologie, žádný z regionů jako celek na tyto služby (např. HD videokonference) ještě není připraven.

Původní studie

Exit mobile version