Cisco: využití Internetu všeho může značně omezit plýtvání ve veřejném sektoru

Takzvaný Internet všeho má podle nové studie společnosti Cisco potenciál vytvořit během příštích deseti let pro veřejný sektor přínos v hodnotě 4,6 bilionu dolarů. Prospěch z něho mají mít instituce, veřejná správa i samotní občané.
Podle studie mají města po celém světě potenciál dosáhnout v následující dekádě díky internetu všeho (termín zastřešuje společnou síť pro M2M komunikaci a klasický Internet) přínosů ve výši 1,9 bilionu dolarů. Ke značné části z tohoto koláče jim přitom stačí zavést jen několik klíčových aplikací.

V takzvaných chytrých budovách lze údajně ušetřit až 100 miliard dolarů jen díky nasazení systému pro snížení spotřeby energie. Automatizovaným a přesným monitoringem spotřeby plynu či vody přes IP sítě je pak možné jen na odečtech měřících zařízení a získávání informací o využití ušetřit 69, respektive 39 miliard dolarů. Inteligentní parkovací systémy, které v reálném čase zobrazují volná parkovací místa, zase mohou ušetřit 41 miliard dolarů zavedením ceny parkování na základě poptávky. Díky instalovaným chytrým čipům může být průjezd zpoplatněnými zónami vyřízen automaticky, aniž by řidič vytahoval peněženku. Zde se odhadovaný přínos rovná 18 miliardám dolarů.

Internet všeho může podle studie vyprodukovat také až 2,7 bilionu dolarů pro státní orgány, vládní agentury i obranné složky. Může například zlepšit podmínky pro práci na dálku, zefektivnit správu vozového parku a ekonomické využití vládních vozidel, přinést úspory i nové služby ve zdravotnictví, školství, kybernetické bezpečnost, ale i zvýšit bezpečnost na vojenských misích. Veřejná správa má na celém světě přes 350 milionů zaměstnanců a internet všeho může pomoci se zvýšením jejich produktivity.

Zdroj: Studie Internet of Everything: A $4.6 Trillion Public-Sector Opportunity

Exit mobile version