Co vlastně FBI chce po Applu?

I české média již informovala o kauze, kdy americký soud nařídil Applu, aby pomohl odemknout iPhone muslimského teroristy Seyda Farooka. Zajímavé jsou technické podrobnosti. Co a jak má Apple vlastně udělat?
Farook loni v prosinci spolu se svou ženou v San Bernardinu zastřelili 14 lidí; oba byli poté v přestřelce zabiti policií. Po pachateli zůstal zamknutý telefon, kde samozřejmě mohou být kontakty na další lidi, kteří jsou do kauzy nějak zapleteni – či jiná relevantní data. Jak se k nim ale dostat?

Vrah měl zařízení iPhone 5C, obsah je chráněn heslem a po 10 chybných pokusech o zadání se vymaže. FBI chce po Applu, aby jí poskytl verzi iOS, kde nebude existovat omezení na 10 pokusů, a pak provede na heslo útok hrubou silou; Apple by zřejmě měl umožnit také automatizované zadávání hesel jinak než z klávesnice. Je-li použit kód čtyř číslic, maximálně 10 tisíc možností by pak nemělo představovat zvláštní překážku.

K čemu ale nový speciální iOS, když v telefonu je původní verze? Má jít o speciální aktualizaci firmwaru, která by se týkala pouze Farookova telefonu (identifikovaného svým jedinečným sériovým číslem). Klíčové: Aktualizace by se dle představ FBI do telefonu nahrála USB kabelem při nabíjení – což má jít i u zamčeného zařízení.

Apple žádost soudu odmítl s tím, že žádný takový operační systém nemá. Tim Cook také argumentuje, že by se tím vytvořil precedens a společnost, která tvrdí, jak chrání soukromí svých uživatelů, by se stala nedůvěryhodnou. Takto vytvořená verze iOS by se podle Applu dala navíc zneužít i pro jiné telefony. Soud namítá, že Apple jako jediný může iOS kryptograficky podepsat, takže si nad dalším osudem verze udrží kontrolu a v kódu např. nepůjde jen tak změnit sériové číslo telefonu. Také by Apple vůbec kód nemusel dát vládě do rukou a jen by zařídil odemčení zařízení.

Dan Guido a rozbor na webu The Register tvrdí, že po technické stránce má americký soud a policie pravdu. Apple by měl dokázat žádosti vyhovět, aktualizace se může tvářit jako „disk“ a zařízení po připojení USB kabelem nabootuje „z ní“. Ani Apple vysloveně nepopřel, že takto lze dostat aktualizaci firmwaru i do uzamčeného zařízení, nicméně firma pochopitelně nemá zájem, aby to všichni věděli. De facto jde totiž o backdoor a po řadě kauz z poslední doby jsou zákazníci na takové věci citliví.

Exit mobile version