ČR bez plánu rozvoje sítí do konce příštího roku přijde o dotaci

Česku hrozí, že pokud do konce příštího roku nepřijme národní plán rozvoje vysokorychlostních sítí, nedostane od EU žádnou dotaci na budování internetové infrastruktury.
Předběžný termín pro dodání plánu vypršel v polovině letošního roku. Celkový objem dotace z programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost je 14 miliard Kč. Během dnešního jednání hospodářského výboru sněmovny to uvedli ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) a náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj Olga Letáčková.

Dosavadní verze navrhovaného plánu rozvoje mají podle Letáčkové závažné nedostatky. Mimo jiné neobsahují zmapování stávající internetové infrastruktury nebo ekonomickou analýzu budování sítí. Podle náměstkyně je nevhodná i snaha ministerstva vnitra přesunout čtyři miliardy Kč z programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost do Integrovaného regionálního operačního programu. Podotkla, že dotace nejsou určeny pro neveřejné sítě, které se objevují v úvahách ministerstva vnitra.

Podle Mládka panuje při přípravě plánu neshoda s podnikatelským sektorem a jsou i kompetenční spory s ministerstvem vnitra. Vnitro podle náměstka Jaroslava Strouhala navrhuje vytvoření národního koordinátora, který by nad rozdělováním části dotací dohlížel. Nově by to neměl být státní podnik vytvořený z odštěpného závodu ICT služby České pošty, ale přímo ministerstvo.

Zástupci ministerstev se shodují s operátory na potřebě vytvoření národního informačního místa, které by shromažďovalo informace o již vybudovaných sítích. Podle Mládka by tímto místem mohla být Státní energetická inspekce nebo některý útvar ministerstva vnitra. Shoda panuje i u potřeby implementace evropské směrnice pro urychlení budování sítí do českého práva. Zároveň ale Mládek připustil, že se transpozice nestihne v letošním roce.

Hospodářský výbor sněmovny dnes požádal vládu, aby vyřešila kompetenční spory ohledně přípravy čerpání dotací a další otázky do konce listopadu.

Hospodářská komora, která zastřešuje většinu organizací v sektoru informačních a komunikačních technologií, se podle členky představenstva Hany Továrkové obrátila na premiéra Bohuslava Sobotku, aby kompetenční spory urovnal. Ten se ale zatím do sporu nevložil a naplánovanou schůzku s Mládkem a ministrem vnitra Milanem Chovancem odložil.

Česko je v současnosti podle Evropské komise až na konci žebříčku členských zemí v budování vysokorychlostní infrastruktury. Dotace mají pomoci budovat sítě zejména ve venkovských oblastech, kde dosud infrastruktura nevznikla kvůli nízkému zájmu komerčních subjektů. Vládou schválený program Digitální Česko 2.0 počítá do roku 2020 s pokrytím celé populace internetem o rychlosti alespoň 30 Mbit/s. Polovina Čechů má mít přitom internet s rychlostí 100 Mbit/s.

Exit mobile version