ČR je podle Kapsche středoevropskou jedničkou v zavádění IT technologií

Česká republika spolu s Rakouskem obsadila první příčku v žebříčku 7 zemí střední a východní Evropy, který hodnotil aktuální úroveň rozvinutosti ICT trhu.

Výzkum, který probíhal na vzorku 900 IT manažerů velkých a středních firem střední a východní Evropy (Česká republika, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko a Turecko), zjišťoval současné rozpočtové trendy a odhad blížících se výzev pro nejbližší budoucnost.

Velikost jednotlivých trhů v milionech EUR (Zdroj: Kapsch)

Studie tvrdí, že firemní IT rozpočty se budou v následujích 3 letech zvyšovat, navýšení svých rozpočtů očekává 36 % z téměř 900 oslovených IT manažerů. V České republice tato hodnota dosahuje jen 32 %. Silnější tendence zvyšování výdajů byla zaznamenána především u slabších ekonomik. Vedle zmíněného Indexu připravenosti ICT trhu výzkum určoval také Index rozvoje ICT trhu – v něm získalo prvenství Polsko jako země s nejlepším výhledem do budoucna. Český trh IT se naopak v tomto srovnání pohybuje téměř na chvostu pořadí před posledním Slovenskem.

Výzvy ICT jsou do značné míry stejné na všech trzích, existují ale místní rozdíly v přijímání technologií a budoucích strategií. Česká republika je například v regionu průkopníkem využívání jednotné komunikace a zaujímá přední pozici v implementaci virtualizace IT. ČR vychází ve většině ohledů přibližně na stejné úrovni jako Rakousko, které má ovšem výrazně lepší celková ekonomická data.

Virtualizace IT je v českých firmách v kontextu regionu střední a východní Evropy extrémně rozšířená. Až 46 % respondentů ze celého regionu uvedlo, že jejich společnost využívá řešení zahrnující virtualizaci. V Česku je tento podíl dokonce 58 %. Co se cloudu týče, České firmy dávají zpravidla přednost cloudovým službám poskytovaným na místní úrovni – až 59 % využívá privátních cloudových služeb, které nabízí místní poskytovatelé (průměr je 46 %) a 29 % využívá lokálních veřejných cloudových služeb (průměr je 18 %). Česká republika a Rumunsko také ukládají v cloudu největší část svého IT ze všech sledovaných zemí (32 % v ČR a 24 % v Rumunsku).

Při používání nástrojů pro spolupráci panují silné regionální rozdíly. V České republice je míra přijetí jednotné komunikace 30 %, tedy nad průměrem. Plány na nákup dalších řešení uvedlo 26 % českých zástupců, což je nejvyšší hodnota ze všech zemí, naopak v Turecku využívá tento typ služeb pouze 17 %. Nejsilnější regionální rozdíly jsou znatelné ve využívání videokonferencí, kde má zdaleka nejsilnější zastoupení Rakousko s 46 % firem, Česko spadá s 38 % do průměru.

Exit mobile version