ČR ročně recykluje jen 5 % vyhozených mobilních telefonů

Že v České republice vázne recyklování vyřazené elektroniky, není žádná novinka, přímo redakce byla svědky toho, jak vyřazený CRT monitor putoval do běžného komunálního odpadu. Přesto je zajímavá informace, že se u nás zrecykluje pouhých 5 % vysloužilých mobilních telefonů.
Informace vyplývá z dat zpracovatelů elektroodpadu. Drtivá většina mobilních přístrojů končí v popelnicích nebo doma v šuplíku. V celosvětovém měřítku jsou statistiky recyklovaných mobilů ještě méně optimistické. Odhaduje se, že do recyklačních linek putuje maximálně 1 % všech mobilních telefonů.

Jeden vyhozený mobilní telefon přitom v přírodě dokáže obsahem škodlivých látek znehodnotit přes sto tisíc litrů vody, naopak opětovně využít je možné až 80 % materiálu přístroje. Recyklace je zároveň oproti těžbě snazším způsobem, jak získávat vzácné suroviny. Z tuny starých mobilních telefonů lze získat až 350 gramů zlata, ze stejného množství zlatonosné primární horniny se získá pouhých 5 gramů. Průměrný dnešní telefon obsahuje okolo 24 miligramů zlata a 205 miligramů stříbra.

„V současnosti je v ČR několik tisíc míst, kde lze mobil bezplatně předat k recyklaci. Mezi elektroodpadem ale stále patří mobily k nejméně odevzdávaným spotřebičům, z celkového množství vyřazených přístrojů lidé odevzdají jen asi 5 %,“ prohlašuje Petr Kubernát ze společnosti REMA Systém, která se zabývá zpětným odběrem elektroodpadu. O podporu růstu množství zrecyklovaných mobilních telefonů se snaží i mobilní operátoři. Připouští ale, že zájem o ekologické zlikvidování starého mobilu není příliš vysoký. „K recyklaci zákazníci odevzdávají pouze jednotky procent mobilních telefonů pořízených v našich prodejnách. Často se stává, že mají telefony doma v zásuvkách. Pokud ale nabídneme nějakou drobnou motivaci – v minulosti jsme například dávali za starý mobil DVD či šperky Trash Made, zájem zákazníků o recyklaci vzroste,“ sdělil Přemysl Filip ze společnosti Vodafone.

Exit mobile version