ČR se v únoru posunula mezi méně bezpečné země

Nejrozšířenější malwarovou rodinou byl v únoru ve světe i v ČR botnet Kelihos.

Check Point zveřejnil únorový index hrozeb. Vyplývá z něj mj., že downloader Hancitor se poprvé umístil v Top 5 nejrozšířenějších malwarových rodin.

Zároveň byl vydán žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika zaznamenala nárůst útoků a posun o 15 míst na 41. pozici. Slovensko se naopak posunulo o 36 míst mezi bezpečnější země a aktuálně je na 65. místě.

Downloader Hancitor, který na infikovaných zařízeních instaluje například bankovní trojské koně nebo ransomware, se posunul o 22 míst po více než ztrojnásobení globálního dopadu v uplynulém měsíci. Hancitor, někdy označovaný také jako Chanitor, se obvykle šíří prostřednictvím dokumentů MS Office (s makry) ve phishingových e-mailech.

Botnet Kelihos v čele žebříčku je aktivní od roku 2010 a dokázal se přizpůsobit od obyčejných spamových kampaní k pronajímání botnetu na rozesílání spamu komukoli, kdo je ochoten zaplatit. Přestože byl odstaven v roce 2011 a znovu o rok později, opět obnovil svou činnost a znovu rostl. V současné době Kelihos stále roste a je to jeden z nejvýznamnějších distributorů nevyžádané pošty na světě. Disponuje „armádou“ s více než 300 000 infikovanými počítači, z nichž každý může posílat více než 200 000 e-mailů každý den.

*Top 3 malware *
(celosvětově, podle dopadu na množství organizací)

  1. Kelihos – Botnet zaměřený především na bitcoinové krádeže a rozesílání spamu. Využívá peer-to-peer komunikaci, která umožňuje každému jednotlivému uzlu působit jako C&C server.

  2. HackerDefender – Uživatelský rootkit pro Windows může být využit ke skrytí souborů, procesů a klíčů registru, a také k implementaci backdooru a přesměrování portu, který funguje na základě TCP portů otevřených stávajícími službami.

  3. Cryptowall – Ransomware, který začínal ve spojení s ransomwarem Cryptolocker. Postupně se stal Cryptowall jedním z nejvýznamnějších ransomwarů současnosti. Cryptowall je známý pro využití AES šifrování a komunikaci s C&C serverem přes anonymní síť Tor. Šíří se prostřednictvím exploit kitů, škodlivé reklamy a phishingovými kampaněmi.

V oblasti mobilního malwaru došlo k několika zajímavým změnám. Nejaktivnější variantou byl v únoru Hiddad, který do čela poskočil z 3. příčky, na druhém místě skončil Hummingbad a z prvního místa se na třetí propadl backdoor Triada.

Top 3 – mobilní malware

  1. Hiddad

  2. Hummingbad

  3. Triada

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice a i v únoru pokračoval vzestup nových škodlivých kódů. Conficker se po výrazné dominanci během roku 2016 umístil v únoru až na 4. příčce. Na první místo se naopak vyhoupl botnet Kelihos, který odsunul na druhou pozici ransomware Cryptowall. Na 3. příčce byl rootkit HackerDefender.

*Top 10 malwarových rodin v ČR *
(únor 2017)

  1. Kelihos

  2. Cryptowall

  3. HackerDefender

  4. Conficker

  5. Fareit

  6. TorrentLocker

  7. Slammer

  8. Delf

  9. RookieUA

  10. Hancitor

Zdroj: Check Point

Exit mobile version