ČSSZ připravuje výměnu informačního systému pro vyplácení důchodů

ČSSZ v minulosti neúspěšně vyhlásila výběrová řízení na informační systémy, některá pak zrušila.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připravuje výměnu dosavadního informačního systému pro vyplácení důchodů, který používá tři desetiletí. Pořízení nových aplikací pro důchodovou agendu bude stát několik stovek milionů korun. Na dotaz ČTK to dnes řekl ředitel ČSSZ František Boháček. Termín, kdy by sociální správa měla nový důchodový informační systém mít, neupřesnil.

„V tuto chvíli připravujeme studii proveditelnosti, zatím je stále ve stádiu zpracovávání. Na základě studie budeme mít informaci, jakým způsobem máme dál pokračovat v nahrazení stávajícího systému. Pak budu schopen říct, jaká bude pravděpodobná částka. V tuto chvíli to říct v podstatě nemohu. Budeme v řádech stovek milionů korun,“ řekl Boháček. Výsledky studie by úřad měl mít na podzim.

ČSSZ má na starosti záležitosti 8,85 milionu klientů, a to důchodců, zaměstnavatelů, zaměstnanců či živnostníků. Vedle penzí úřad vyřizuje a vyplácí nemocenské, mateřské, otcovské či ošetřovné. Na konci března od něj starobní důchod dostávalo 2,39 milionu seniorů a seniorek, invalidní důchod 414.900 mužů a žen a pozůstalostní penzi 64.300 vdov, vdovců a sirotků. Sociální odvody mělo platit 278.900 zaměstnavatelů, přes 4,5 milionu zaměstnanců a 705.500 osob samostatně výdělečně činných. Letos od března se na odvodech vybralo 137,16 miliardy korun, vyplatilo se 144,69 miliardy.

Ministerstvo práce už před lety uvedlo, že nynější technologie pocházejí z 80. let a jsou zastaralé. Výměnu informačního systému plánovalo v minulém volebním období tehdejší vedení resortu. Podle jeho záměru měly nové aplikace fungovat od letoška a stát měly nejvýš 299 milionů korun bez DPH. Tendr se vyhlásil v říjnu 2017. Smlouva se měla uzavírat v červenci 2019 a platit měla do konce příštího roku, plánovalo před čtyřmi lety někdejší vedení ministerstva.

ČSSZ v minulosti neúspěšně vyhlásila výběrová řízení na informační systémy, některá pak zrušila. „Pokusů v minulosti už bylo několik. Dokonce se už systém soutěžil. Pokud se dobře pamatuju, tak se nikdo nepřihlásil,“ řekl Boháček. Sociální správu řídí od února 2019.

O stavu důchodových aplikací debatoval v posledních volebních obdobích několikrát sněmovní sociální výbor. O plánované výměně systému ho Boháček krátce informoval na zasedání letos v polovině března. Poslancům sdělil, že úřad chystá studii proveditelnosti, aby mohl požádat o evropské peníze z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Uvedl také, že přípravu ČSSZ řeší s vládním zmocněncem pro informační technologie.

„Stávající důchodová aplikace má svoje limity. Její další rozvoj už v podstatě není možný. Nedokáže už reflektovat změny v důchodové oblasti. Aplikace dokáže velmi dobře vyplácet stávající důchody, ale ne úplně dobře zvládat požadavky na digitalizaci. Je z období, kdy se pracovalo s papírovým spisem. Nahrazení je opravdu nezbytné,“ uzavřel šéf ČSSZ.

Exit mobile version