Čtyři čínské firmy uvedly na trh po schválení vládou své chatboty využívající AI

Pixabay License

Čtyři čínské technologické firmy, například Baidu a SenseTime, dnes po schválení vládou uvedly na trh své chatboty využívající umělou inteligenci (AI). Informovala o tom agentura Reuters. Peking se snaží rozšířit používání těchto služeb, v rychle rostoucím odvětví soupeří se Spojenými státy. Čína vyžaduje, aby firmy před uvedením produktů umělé inteligence na trh předložily bezpečnostní posouzení a získaly oficiální povolení.

Internetová společnost Baidu, která provozuje nejpoužívanější vyhledávač v Číně, ve svém sdělení uvedla, že její chatbot Ernie Bot, podobný službě ChatGPT, je nyní plně přístupný veřejnosti. Mluvčí společnosti SenseTime agentuře Reuters sdělil, že firemní chatbot nazvaný SenseChat je nyní také „plně k dispozici a slouží všem uživatelům“.

S obdobným oznámením dnes přišly také dva start-upy zabývající se umělou inteligencí, a sice Baichuan Intelligent Technology a Zhipu AI. Technologický gigant Alibaba uvedl, že si podal žádost a čeká na oficiální spuštění svého modelu AI, který se nazývá Tongyi Qianwen. Seznam dalších firem, které získaly povolení, se čeká do týdne.

Povolení od vlády dosud podle čínských médií získalo 11 firem, mezi které se řadí i ByteDance či Tencent. Další technologické firmy, které pracují na velkých jazykových modelech (LLM), souhlas vlády nezískaly.

„Myslím, že ti, kteří získali schválení, mají výhodu dřívějšího nástupu, a mohou tak svůj produkt vyladit rychleji než konkurenti,“ řekl analytik Kchaj Wang ze společnosti Morningstar.

Zelená od vládních úřadů se obecně očekávala. Peking totiž už dříve zveřejnil soubor prozatímních pravidel zaměřených na regulaci produktů generativní umělé inteligence pro veřejnost, která vstoupila v platnost 15. srpna.

Dříve mohly firmy provádět veřejné testy produktů AI pouze v malém měřítku. Po zavedení nových pravidel firmy testy rozšířily a umožnily více funkcí ve svých produktech, které začaly i výrazněji propagovat. U služeb zaměřených na podniky není nutné předchozí schválení vládou.

Exit mobile version