Deloitte CFO Survey 2021: umělá inteligence prosazuje v oblastech odhalení chybných dat

Nejvíce investic do digitalizace finančních procesů se v roce 2021 plánuje u zpracování účetních transakcí.

Finanční ředitelé v Česku mají po roce pandemické krize opatrný optimistický výhled do budoucna. Optimističtěji vidí finanční vyhlídky své společnosti 48 % respondentů, tedy o 38 procentních bodů více než na jaře 2020, v době první vlny pandemie, a o 17 procentních bodů více než před jejím vypuknutím. To jsou výsledky dvanáctého ročníku studie Deloitte CFO Survey 2021.

Průzkumu názorů finančních ředitelů se na konci loňského roku účastnila více než stovka finančních ředitelů České republiky. Ti zároveň s optimismem zůstávají opatrní. Podle 79 % dotázaných si nemyslí, že by jejich firma měla v rozvaze přijímat větší rizika. Tento trend sílí již od roku 2019. Navzdory optimismu stále přetrvává vysoká míra finanční a ekonomické nejistoty, což potvrzuje 57 % dotázaných v porovnání s pouhými 31 % před pandemií.

„V porovnání se situací před půl rokem se zvýšil počet pozitivních odpovědí na budoucí očekávaný růst výnosů o 25 procentních bodů na 47 %, ale stále však výrazně nedosahuje úrovně v období ekonomického růstu před pandemií. Obdobný zdrženlivý trend v současné ekonomické nejistotě je patrný i v oblasti investic, kdy 36 % dotázaných očekává snížení investic. Před půl rokem to bylo dokonce 58 %, přitom v obdobích před pandemií to bylo jen 15 až 25 %. Dle reakcí finančních ředitelů tak návrat k trendům z období před krizí nemůžeme v dalších dvanácti měsících očekávat,“ říká Ladislav Šauer, partner v oddělení auditu Deloitte.

„V důsledku globální pandemie výrazně vzrostla potřeba digitalizace. Téměř polovina (47 %) finančních ředitelů uvedla, že více než čtvrtina práce bude v příštích dvanácti měsících vykonávána na dálku. Vedle technologií ji umožňující je další pomalu se zabydlující technologií v účetních a kontrolingových procesech automatizace pomocí umělé inteligence. Kromě tradiční oblasti párování plateb (51 %) se umělá inteligence prosazuje v oblastech odhalení chybných dat (8 %) a rekonciliace vnitropodnikových vztahů (8 %),“ dodává Jaroslav Beneš, ředitel v oddělení daní Deloitte.

„Nejvíce investic do digitalizace finančních procesů se v roce 2021 plánuje v oblastech zpracování účetních transakcí (45 %), manažerský reporting (29 %), manažerské účetnictví a plánování (26 %), rozpočtování a forecasting (24 %). To odpovídá snaze o automatizaci a snižování nákladů transakčních finančních procesů a posilování procesů pro podporu rozhodování. V příštích letech očekáváme vyšší nárůst investic do procesů plánování, rozpočtování a forecasting, ale také do pokročilé datové analytiky, kterou zatím označilo jen 7 % respondentů,“ upřesňuje Marek Kouřil, partner v oddělení poradenských služeb Deloitte.

Exit mobile version