DHL: Zavedení digitálních dvojčat změní logistiku

Klesající náklady na klíčové technologie umožní jejich široké využití.

Společnost DHL zveřejnila novou studii o trendech na téma Digitální dvojčata v logistice. Studie objasňuje koncept digitálních dvojčat, vzestup této technologie i způsoby, jimiž vytváří přidanou hodnotu. Technologie, která používá digitální modely pro lepší porozumění a efektivnější řízení fyzických aktiv, se již v některých odvětvích etablovala a má potenciál významně změnit provozní činnosti v logistice.

Digitální dvojče je jedinečným, virtuálním obrazem hmotného objektu, který sleduje a napodobuje fyzický stav i chování příslušného předmětu. Digitální kopie je nepřetržitě spojena s hmotným předmětem (resp. hmotnými předměty) a její automatické aktualizace reagují na změny v reálném světě. Digitální dvojčata produktů, strojů i celých firemních „ekosystémů“ mohou odhalit minulé skutečnosti, optimalizovat současný stav a dokonce i předvídat budoucí výkony.

„Podle prognóz poroste trh s digitálními dvojčaty o více než 38 procent ročně a do roku 2025 jeho objem překoná hranici 26 miliard USD,“ uvedl Matthias Heutger, viceprezident a globální ředitel pro inovace a obchodní rozvoj ve společnosti DHL. „Digitální dvojčata nabízejí jedinečné možnosti pro sledování, monitorování a diagnostikování stavu aktiv. Změní tradiční dodavatelské řetězce a nabídnou řadu možností pro rozhodování a spolupráci na základě dat, zefektivňování podnikových procesů a realizaci nových obchodních modelů.“

Digitální dvojčata by mohla v logistice nalézt rozmanitá uplatnění v rámci celého řetězce tvorby přidané hodnoty, včetně řízení kontejnerových flotil, monitoringu zásilek nebo plánování logistických systémů. Například senzory internetu věcí na jednotlivých kontejnerech ukazují jejich polohu a zaznamenávají případná poškození nebo kontaminaci. Tato data jsou přenášena do digitálního dvojčete kontejnerové sítě, které pomocí strojového učení zajišťuje maximálně efektivní používání kontejnerů. Digitální dvojčata lze využívat nejen pro jednotlivá aktiva, ale i pro celé sítě a „ekosystémy“, jako jsou sklady. Digitální dvojčata přitom kombinují model zařízení ve formátu 3D s daty o zásobách a provozních činnostech. Systém by mohl poskytovat přehled o stavu strojů a dostupnosti produktů a mohl by sestavovat prognózy a autonomně přijímat rozhodnutí o zásobách nebo dodávkách. Stejný princip platí pro hlavní logistická centra nebo globální logistické sítě.

Exit mobile version