Do čeho Češi investují svoje finance?

Volné finanční prostředky Češi stále směrují nejčastěji do termínovaných vkladů, spořicích účtů, stavebního spoření či penzijního připojištění.
Vyplývá to z průzkumu agentury Yeseter pro Arbes Technologies. Z ostatních analýz a průzkumů (např. Eurostat) dále vyplývá, že ve srovnání s průměrem EU zaostává Česká republika v investicích do cenných papírů, měn nebo komodit. V roce 2013 se české investice do akcií pohybovaly okolo 1,5 procenta, ovšem průměr Eurozóny byl na 3,6 procenta z celkových investic domácností.

Do podílových fondů dnes investuje pouhých 12 % Čechů, do akcií pak jen 5 %. Nejčastěji volenou délkou investice je doba v rozmezí tří až šesti let. Na šest a více let přitom investuje pouze věková skupina 35 – 55. „To je v rozporu s logikou investic jako takových, kdy do dlouhodobých investic by měla směřovat větší část prostředků, zatímco do střednědobých a krátkodobých investic, za které lze typicky považovat nabídku bankovních produktů, by měla směřovat rezerva pro překlenutí výpadku příjmu domácnosti,“ komentuje Jan Denemark, generální ředitel Arbes Technologies. Mladší i starší generace tak investují shodně do krátkodobých projektů, maximálně na 2 roky. Doporučení investovat pak přichází nejčastěji (55 %) od známých, kamarádů či přátel, jen 35 % od bankéřů.

Služeb finančního poradce pak využívá 65 % investujících Čechů, ovšem s jejich službami nebývají příliš spokojení, případně mají pocit, že jejich služby jsou příliš drahé. Na druhou stranu tím, že problematice dostatečně nerozumí, nechtějí investovat na vlastní pěst. To předznamenává hlavní důvod neochoty Čechů investovat do akcií, měn a komodit, a to třeba i nepřímo prostřednictvím podílových fondů, a tou je malá osvěta a nedůvěra plynoucí z neznalosti problematiky.

Další zjištění průzkumu

Exit mobile version