Do eReceptu byla v říjnu registrovaná jen necelá třetina lékařů

Elektronické recepty zavedl v Česku zákon v roce 2007, dosud byly dobrovolné.
Dva měsíce před povinným eReceptem byla do systému registrovaná jen necelá třetina aktivních lékařů. Třetina žádost ještě ani nepodala. Vyplývá to z informací, které ČTK sdělil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který má eRecept na starosti. Lékaři musí od ledna 2018 elektronicky evidovat všechny vydané recepty. Část z nich však novou povinnost odmítá, měla by být podle nich zpočátku dobrovolná. Těm, kteří se k eReceptu nepřipojí, hrozí podle ministerstva zdravotnictví pokuta.

Podle mluvčí Lucie Přinesdomové lékový ústav každý den přijme několik stovek žádostí, o víkendech asi stovku denně. „V současné době denně vyřizujeme 800 až 1000 žádostí. Aktuálně vyřízení trvá čtyři až pět týdnů, a to zejména z důvodu vysokého počtu žádostí od subjektů, které nechávaly zapojení do systému až na poslední chvíli,“ uvedla mluvčí.

Podle informací České lékařské komory je registrovaných lékařů přes 54.000, aktivních je necelých 43.500. Komora musí také každou žádost potvrdit, že žádající lékař je jejím členem. Ke konci října jich bylo do centrálního úložiště eReceptů připojeno podle SÚKL 12.325, žádost už včetně vyřízených podalo 30.453.

Lékáren je v Česku přibližně 2500, většina už je připojena a může léky předepsané na elektronické recepty vydávat. Přístup k centrálnímu úložišti mělo ke konci října 6540 lékárníků, žádost už jich podalo 8010. Připojeno bylo také 3431 zdravotnických zařízení, požádáno má 9880.

Pokutovat ty, kteří nebudou elektronické recepty vydávat, bude podle ministerstva zdravotnictví SÚKL. Pokud se žádost nestihne vyřídit, bude záležet na tom, proč tomu tak bylo. „Bude se individuálně přihlížet k okolnostem nevyřízení žádosti. V případě, že bude pochybení na straně Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nelze ho přikládat k tíži žadatele,“ řekla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. S žádným přechodným obdobím ale ministerstvo nepočítá. „Pokud lékař od ledna nebude vypisovat eRecepty, hrozí mu pokuta až dva miliony Kč,“ upozornila před měsícem předsedkyně Sdružení praktických lékařů v Plzni Eva Baxová.

V Česku se vydá ročně asi 70 až 80 milionů papírových receptů. V říjnu prošlo systémem téměř půl milionu eReceptů.

Elektronické recepty zavedl v Česku zákon v roce 2007, dosud byly dobrovolné. Vytvoření systému a jeho čtyřletá podpora a rozvoj vyšel SÚKL na 14 milionů korun, provoz stojí 100.000 korun měsíčně.

Část lékařů a lékárníků jeho povinné používání odmítá. Tvrdí, že jde o zbytečnou byrokracii navíc, která nepřináší žádné výhody. Doufají, že nová Sněmovna to stihne zrušit. Podle České lékárnické komory může vydání eReceptu prodloužit vydání léku až třikrát. Podle SÚKL ale i nadále bude většina pacientů nosit od lékaře recept vytištěný na papíře.

Podle ministerstva je elektronizace zdravotnictví nevyhnutelná a zabrání například falšování receptů. Do budoucna bude také systém schopný pohlídat, jestli pacient nebere více léků se stejnou účinnou látkou nebo léky, které není vhodné kombinovat.

Exit mobile version