To alespoň tvrdí český kabelový poskytovatel, společnost LICA, která se v tomto duchu nechala slyšet na letošním Setkání provozovatelů elektronických komunikací.
Mezinárodní, v pořadí již 17. setkání probíhající pod záštitou České asociace elektronických komunikací (ČAEK) se letos zúčastnilo více jak 220 lidí z České republiky, Holandska, Německa, Norska, Polska i Slovenska. Setkání řešilo technologie, legislativu i samotný obsah, tedy dodávku kabelového obsahu.
K představeným novinkám patřila i prezentace o maximálním využití koaxiálních sítí díky technologii DOCSIS (v daném případě řešení miniCMTS), která umožní dostat do každé rezidence 800Mbit za sekundu a to bez nutnosti tahání nových kabelů, což ještě donedávna bez tahání kabelů nebylo možné.
Ke změnám, které v oblasti elektronických komunikací za poslední rok nastaly, patří určitě tlak na úspory od uživatelů a tlak na ceny z Evropské unie u služeb velkých operátorů. Ti tak musí více a více investovat, aby zatraktivnili své služby a to ani ne s cílem získání nových zákazníků, ale především kvůli udržení těch současných.
Výhledově lze v oblasti elektronických komunikací očekávat, že bude přicházet stále více programů, a to jak lineárních, tak nelineárních. Uživatelé budou stále více konzumovat obsah na přenosných zařízeních a s tím se bude internet ještě zrychlovat. Významnou otázkou zůstává ale i skutečnost, že s příchodem, které může v brzké budoucnosti začínat již od 725MHz, bude velmi aktuální otázka, jestli kabelové sítě nebudou rušeny silným signálem vysílačů a samotných mobilů.