Do sporu ruských úřadů se sítí Telegram se vložila i tajná služba

Podle provozovatele majitel sítě žádný „šifrovací klíč“ nemá, ty si vytváří zařízení uživatele.
Ruská tajná služba FSB oznámila, že pachatelé dubnového atentátu v petrohradském metru „ve všech stádiích organizace a přípravy teroristického činu“ používali šifrovanou mobilní komunikační síť Telegram. Její majitel ale vytrvale odmítá ruským úřadům poskytnout přístup k šifrám. Úřady na oplátku pohrozily zablokování sítě v Rusku.

„Členové mezinárodních teroristických organizací na ruském území nejaktivněji využívají síť Telegram, šifrující na vysoké úrovni,“ uvedla FSB. Pachatel atentátu, který při výbuchu v metru zahynul, podle poznatků z vyšetřování využíval Telegram ke spojení se „zahraničním kurátorem“ a spolupachateli, aby „skryli zločinné úmysly“, tvrdí tajná služba.

Výbuch ve vagonu metra mezi dvěma stanicemi petrohradské podzemky si 3. dubna vyžádal 16 mrtvých, včetně atentátníka, a desítky zraněných. K útoku se přihlásila málo známá islamistická skupina Prapor imáma Šamila, spjatá s teroristickou sítí Al-Káida.

Majitel Telegramu Pavel Durov na sociálních síti VKontakte prozradil, že šéf úřadu dohlížejícího na internet Roskomnadzor Alexandr Žarov od něj požadoval, aby poskytl tajným službám přístup k šifrované komunikaci mezi uživateli Telegramu.

„Tento požadavek nejenže odporuje 23. článku ruské ústavy ohledně práva na listovní tajemství, ale také dokazuje neznalost, jak se šifruje v roce 2017,“ poznamenal Durov. Podle něj ani majitel sítě žádný „šifrovací klíč“ nemá, ty si vytváří zařízení uživatele. Telegram sice byl v této oblasti průkopníkem, ale stejné metody už používají i sítě WhatsApp, Viber, iMessage a dokonce Facebook Messenger. Pokud by úřady chtěly teroristům zabránit v komunikaci, musely by vypnout celý internet.

Úřady pod záminkou boje proti terorismu zpřísňují v posledních letech dohled nad internetem, který opozici kompenzuje skutečnost, že se do státních médií nedostane, poznamenala agentura AFP.

Šéf Roskomnadzoru v pátek Durova varoval, že bude nucen Telegram v Rusku vypnout, pokud nadále bude odmítat plnit požadavky nových předpisů, požadujících uchovávat na ruském území údaje o uživatelích a veškeré odeslané a přijaté informace.

„Ještě ani jedna vláda či tajná služba na světě od nás nedostaly ani bit informací, a tak tomu bude vždy,“ ujišťuje Durov.

Síť Telegram po celém světě využívají desítky milionů lidí.

Telegram založili bratři Pavel a Nikolaj Durovovi, ruští programátoři a úspěšní podnikatelé, tvůrci populární ruské komunitní sítě VKontakte. Síť inspirovaná Facebookem má v Rusku přes 100 milionů uživatelů. Kontrolu nad ní ale Durovovi ztratili, když se jejich firmy zmocnil podnikatel blízký Kremlu. Násilnému převzetí předcházel nátlak vlády, aby síť VKontaktě blokovala účty ruské opozice a ukrajinských nacionalistů.

Exit mobile version