Domény s diakritikou tvoří 2 % světově zaregistrovaných TLD

Podle zprávy World Report 2013 EURid-UNESCO o tzv. Internationalized Domain Names tvoří pouze 2 % světově zaregistrovaných doménových jmen IDNs. Pomalý nárůst je podle zprávy v kontrastu ke vzkvétajícímu on-line obsahu ve značném počtu jazyků.

Většina, ne-li všechny případy zavádění IDN, mají horší výsledky, a to údajně v důsledku nízké informovanosti a malé zkušenosti uživatelů, což vede k nízké úrovni využívání.

Kde jsou však IDNs používána, tam má docházet k k 99% korelaci mezi jazykem či písmem doménového jména a jazykem souvisejícího webového obsahu, což je jasným znamením toho, že IDNs mají zásadní roli v rozvoji mnohojazyčného internetu.

„Jazyky jsou tím, kým jsme,“ uvádí Janis Karklins, náměstek generálního ředitele UNESCO v předmluvě ke zprávě. „Jejich ochranou chráníme sami sebe; jejich podporou udržujeme kulturní diversitu. To musí platit i pro kyberprostor. Aby měl kyberprostor maximální dopad, musí být trvale udržitelný a přínosný pro všechny, musí být všem přístupný. Každá žena a každý muž by měli být schopni mluvit a psát ve svém mateřském jazyce, a právě proto jsou IDNs tak významná.“

Očekává se, že zavedení nových generických IDN nejvyšší úrovně (gTLDs) ke konci roku 2013 a začátku 2014, zejména pak velký počet domén nejvyšší úrovně využívajících čínské znaky, oživí trh a povede k aktualizaci internetové infrastruktury a k vylepšení uživatelského komfortu na populárních webových aplikacích s možností přístupu na potenciálně hodnotné trhy. Nové gTLDs mohou také pomoci zvýšit povědomí koncových uživatelů o tom, že doménová jména mohou být i v jiných jazycích než v angličtině.

Exit mobile version