Dubnové opravy Microsoftu látají operační systém, prohlížeče, hypervisor i medializovaný BadLock

Jako každé druhé úterý v měsíci vydal Microsoft 12. dubna pravidelnou dávku bezpečnostních oprav. Za nejzávažnější problém se podle The Register pokládá zranitelnost v hypervisoru Hyper-V, které umožňuje obejít izolaci hostovaného systému (eskalace „nad virtuální stroj“). Škodlivá aplikace tak může běžet nikoliv je v rámci svého virtuálního stroje, ale ovlivnit i ostatní systémy a celý server (tj. spuštění kódu v rámci hostitelského prostředí).
Dále byly opraveny chyby v systému MS Office, v prohlížečích Internet Explorer i Edge a komunikační platformě Skype. Některé z těchto zranitelností označuje Microsoft jako kritické a umožňují vzdálené spuštění kódu.

Celkem Microsoft v dubnu vydal 13 bulletinů zabezpečení, které látají 40 zranitelností. Výše zmíněného problému v MS Hyper-V se týká balíček oprav MS16-045. Balíček MS16-037 představuje kumulativní aktualizaci pro Internet Explorer, některé z chyb jsou zneužitelné už při návštěvě podvodného webu. Bulletin zabezpečení MS16-037 je podobou aktualizací pro nový prohlížeč Edge. Oprava MS16-042 je určena pro MS Office, zranitelnost (porušení paměti) umožňuje spuštění kódu při otevření podvodného souboru, přičemž jedna z těchto zranitelností se týká i verze MS Office pro Mac OS. Další záplaty jsou určeny pro samotný operační systém včetně jeho rozhraní .NET Framework a OLE.

Microsoft v této souvislosti upozorňuje na kritickou záplatu MS16-039, která se týká všech podporovaných verzí Windows i dalších produktů (Skype for Business, MS Lync…). Tuto chybu lze zneužít pomocí škodlivých grafických souborů nebo fontů, vzdálený útočník pak získá plná práva k systému. Při použití příslušných fontů ke kompromitaci stačí, aby oběť navštívila podvodný web.

Žádná z uvedených zranitelností není podle všeho zatím aktivně zneužívána.

Zajímavé je, že Microsoft opravil také velmi medializovanou chybu BadLock, která se týká kromě Windows i systémů Samba (O chybě BadLock viz jeden z předcházejících bezpečnostních přehledů http://www.itbiz.cz/clanky/bezpecnostni-prehled-hackerska-soutez-pwn2own). Příslušná záplata (MS16-047) ale jako kritická označena není, jako hlavní možné zneužití se v tomto případě uvádějí útoky typu man-in-the-middle nebo DoS. Příslušnou opravu vydali i vývojáři Samby, ovšem pouze pro verze 4.2 a novější. Zranitelnost se přitom týká i starších verzí od 3.6. Podle průzkumu na ZDNet pokládá ovšem většina komentátorů dění kolem chyby BadLock spíše za humbuk a samotná záležitost není svou závažností vůbec srovnatelná se zranitelností HeartBleed, jak se snažili prezentovat její objevitelé.

Adobe současně s Microsoftem vydala záplaty pro přehrávač Flash Player i další produkty (Creative Cloud a server RoboHelp). Opravy přehrávače Flash Player jsou i součástí dubnových záplat Microsoftu (kritický bulletin zabezpečení MS16-050).

Exit mobile version