Důvodem více jak poloviny cílených útoků jsou finanční podvody

Asi u 65 % útoků typu DoS, špionážního software a botnetů, které mířily na konkrétní společnosti, nebylo cílem sabotování provozu, ale jednoduše zcela konkrétní finanční podvody. To alespoň tvrdí studie „Vliv kyberzločinu na podnikání“ od společností Check Point a Ponemon Institute.

V rámci celého průzkumu bylo dotázáno 2 618 vedoucích pracovníků a IT bezpečnostních administrátorů v USA, Velké Británii, Německu, Hong Kongu a Brazílii a to od SMB až po velké korporace a instituce napříč všemi odvětvími.

Podle studie společnosti zaznamenávají průměrně 66 útoků týdně a každý úspěšný útok představuje náklady ve výši od 100 000 po 300 000 USD. Mezi nejčastější hrozby patří útoky typu DoS, které představují největší riziko.

Po prošetření kyberútoků u společností, které se zúčastnily průzkumu, byly ve většině případů motivací zločinců finanční podvody (65 %), následovala snaha o narušení obchodních aktivit (45 %) a krádeže dat o zákaznících (45 %). Odhaduje se, že přibližně 5 % útoků má politické nebo ideologické pozadí. Většina respondentů také uvedla, že nejvážnější ohrožení bezpečnosti v posledních dvou letech byly SQL Injections. Více jak jedna třetina zažila APT (35 %), botnet infekci (33 %) a útoky typu DoS (32 %).

Firmy se také shodly, že z činností zaměstnanců představuje největší riziko používání mobilních zařízení, jako jsou chytré telefony nebo tablety. Následují je sociální sítě a vyměnitelná media jako USB disky.

„Cílem útočníků je získat cenné informace. Dnes jsou data o kreditních kartách na pultech hackerských obchodů spolu se záznamy o zaměstnancích, přihlašovacími daty pro e-mail či Facebook nebo zneužití nultého dne, která mohou být ukradena a prodána na černém trhu a jejichž cena se pohybuje od 10 000 po 50 000 USD,” dodává Tomer Teller, bezpečnostní evangelista a výzkumný pracovník Check Point Software Technologies.

Exit mobile version