EK: Kroesová a Borg chtějí radikální digitální proměnu evropského zdravotnictví

Podle místopředsedkyně Evropské komise a komisařky odpovědné za digitální agendu Neelie Kroesové a Tonia Borga, komisaře pro zdraví a spotřebitelskou politiku jsou evropské zdravotní systémy zralé na radikální proměnu.

Zdravotní systémy starého kontinentu byly prý vytvořeny pro zvládání modelu akutní péče založeného na pohotovostní službě a chirurgických zákrocích spojených s pobytem v nemocnici a to je dnes již přežitý model, tvrdí oba evropští komisaři.

„Dnes je mnoho nemocí dlouhodobých a degenerativních. Čím dál více lidí trpí jednou nebo více chronickými chorobami. Se stárnutím populace bude tento trend pokračovat. Lidé s takovými problémy nepotřebují vždy stejný způsob péče a raději by zůstali nezávislí v domácím prostředí a vyhnuli se tak neustálým a zdlouhavým návštěvám u lékaře,“ myslí si Tonio Borg.

„Musíme se tedy přizpůsobit a v této změně nám mohou pomoci digitální technologie,“ doplňuje ho jeho kolegyně Kroesová. „Ať už jde o přístroje pro dálkové sledování, které měří a monitorují váš stav přímo u vás doma a výsledky oznamují nemocnici, telemedicínská řešení, díky nimž můžete konzultovat odborníky bez nutnosti dojíždění, roboty, kteří vypomohou s domácností, nebo jen o mobilní aplikace, které vám umožní kontrolovat vlastní zdravotní péči. Nejedná se o sci-fi – řešení již existují a mnohá z nich byla vyvinuta v Evropě,“ dodává na vysvětlenou.

Smysl takového kroku vidí oba komisaři především v dlouhodobé úspoře nákladů a zvýšení celkové efektivity zdravotnických systémů. Komisaři si přitom stěžují na lékaře i politiky, kteří odmítají zatím systém, který se v minulosti osvědčil, narušovat. Iniciativa obou eurokomisařů souvisí s novým evropským akčním plánem pro elektronické zdravotnictví, který byl zahájen 6. prosince, jeho heslo zní: otevřme bránu inteligentnějším a bezpečnějším zdravotnickým službám zaměřeným na pacienty.

Exit mobile version