Elektronická čtečka plná dat váží více než prázdná, tvrdí vědec

Prodejci elektronických čteček zpravidla argumentují proti tradičním papírovým knihám konstantním objemem a váhou čtečky bez ohledu na to, kolik v ní máte naládováno knižních titulů. Jenomže skutečně váha čtečky zůstává stále stejná?

Představme si situaci, kdy máme čtečku plnou stovek knih (dokumentů, periodik, MP3) a tím pádem i stovek megabajtů dat, váží čtečka najednou více? „Principielně samozřejmě ano,“ říká John D. Kubiatowicz, profesor Počítačové vědy na Kalifornské univerzitě v Berkeley (UCB). „Prakticky je ale váhový přírůstek zanedbatelný, pohybuje se někde v řádu attogramů,“ dodává. Na běžné domácí kuchyňské váze si pravděpodobně váhový přírůstek vytíženého úložného prostoru na vašem Kindle nezměříte, pohybuje se totiž v hodnotách kolem 10-18

gramu.

Většina čteček elektronických knih, jako příklad si vezměme třeba Amazon Kindle, používá flash paměť, která uchovává informace tím způsobem, že v jednotlivých tranzistorech uchovává buď prázdné místo, nebo jeden přebytečný elektron, pomocí kterého rozlišuje mezi binárním 0/1 stavem. „Ačkoli se celkový počet elektronů v paměti nemění, ty chycené v tranzistorech mají větší energii, než ty zbývající, rozdíl se pohybuje v řádu 10–15 joulů. Energetický přírůstek je ekvivalentní hmotnému a má měřitelnou vlastní váhu,“ říká dále profesor. Kolik konkrétně budou chycené elektrony vážit, ovšem značně závisí také na stavu baterie čtečky, čím plnější, tím těžší data v ní budou.

Zdroj: NYT

Exit mobile version