Elektrotechnický průmysl se v ČR rozvíjí, není ale dost zaměstnanců

Obor stejně jako česká ekonomika roste – rychleji, než je evropský průměr.
Český elektrotechnický průmysl v posledních letech roste, brzdí jej ale nedostatek zaměstnanců. Firmy na to reagují digitalizací a automatizací výroby, řekl dnes na veletrhu Amper v Brně ředitel Elektrotechnické asociace České republiky Jan Prokš. Podle něj obor, v němž nyní pracuje 150.000 lidí, potřebuje desetitisíce dalších.

„Obor stejně jako česká ekonomika roste. Letí nahoru rychleji, než je evropský průměr. Máme z toho radost a zároveň lehké mrazení v zádech. Historie ukazuje, že čím strmější je let vzhůru, tím bývá ostřejší pád,“ uvedl Prokš. Sám neočekává v budoucnu prudký pád, spíše zpomalení tempa růstu.

Jako přirozená brzda růstu podle Prokše funguje nedostatek pracovních sil. „Nedostatek pracovních sil nás nutí hledat jiná řešení,“ uvedl Prokš a zmínil Průmysl 4.0 a zavádění digitalizace a automatizace.

Cílem Průmyslu 4.0 podle něj není vyloučit lidi z výroby, stroje je nahrazují zejména proto, že je jich málo, a na místech, kde je práce náročná nebo nebezpečná. „Robotizaci nevnímám jako obavu. První robotizace začala v místech, která byla pro člověka nebezpečná jako agresivní chemické procesy. Bylo to člověku ku prospěchu. Vyřadíme ho z procesů, kde je to pro něj nebezpečné nebo kde je práce dlouhodobě monotónní,“ uvedl Prokš. Tam, kde člověk nebude pracovat u linky, bude stroj kontrolovat.

Nedostatek pracovních sil potvrzuje i koncern ABB, který řádově potřebuje doplnit desítky pozic, zejména v Ostravě. „Shánět zaměstnance v oboru je velmi těžké,“ uvedla ředitelka komunikace ABB pro ČR Michaela Edgerleyová. Týká se to podle ní jak dělníků, tak administrativních pozic.

Exit mobile version