EU chce následovat Austrálii v tlaku na placení za zprávy

Podpora pro zavedení podobných pravidel jako v Austrálii v Evropském parlamentu sílí.

Zákonodárci Evropské unie dohlížející na přípravu nové regulace digitálních aktivit v Evropě chtějí postupovat podobně jako Austrálie, aby přiměli velké technologické firmy platit za zpravodajství. Na svých internetových stránkách o tom informoval britský list Financial Times (FT).

Iniciativa členů Evropského parlamentu by podle listu byla těžkou ranou pro americkou společnost Google. Ta už dříve pohrozila odchodem z Austrálie na protest proti plánům na nový australský zákon, který by velké internetové podniky donutil platit mediálním firmám za právo používat jejich obsah.

„Iniciativu členů Evropského parlamentu vítáme, neboť se snaží předejít problémům, které pravděpodobně nastanou na všech trzích EU, pokud digitálním platformám bude umožněno nadále zneužívat jejich dominance ve vyjednávacím procesu o podmínkách licenčních smluv za využití odvozených práv vydavatelů a práv novinářů, fotografů, grafiků a dalších tvůrčích profesí v roli autorů vydávaných zpráv,“ uvedl výkonný ředitel české Unie vydavatelů Václav Mach.

Členové Evropského parlamentu pracující na návrzích regulace digitálních aktivit britskému listu sdělili, že tyto návrhy by mohly být v rámci schvalovacího procesu upraveny tak, aby zahrnovaly prvky australských reforem. Ty obsahují například možnost závazného arbitrážního řízení ohledně poplatků za zpravodajství.

Maltský europoslanec Alex Saliba uvedl, že australský přístup řeší „akutní nerovnováhu ve vyjednávací síle“ mezi vydavateli a velkými internetovými firmami, jako je Google a Facebook. „Díky své dominantní pozici ve vyhledávání, sociálních médiích a reklamě vytvářejí velké sociální platformy nerovnováhu sil a výrazně těží ze zpravodajského obsahu,“ upozornil. „Domnívám se, že je jen poctivé, když zaplatí zpět spravedlivou částku,“ dodal.

Google a Facebook zvýšily snahu o uzavírání licenčních dohod na zpravodajství v Evropě, když EU předloni přikročila k úpravě svých pravidel ochrany autorských práv. Tyto změny umožňují vydavatelům zpráv požadovat kompenzaci za části obsahu, které se objeví na internetových platformách. Podle některých europoslanců ale tento systém zůstává příliš slabý, píše Financial Times.

Estonský europoslanec Andrus Ansip, který se na úpravě pravidel pro ochranu autorských práv podílel, uvedl, že je otevřený dalším změnám. „Myšlenkou směrnice o ochraně autorských práv bylo vytvořit silnější vyjednávací pozici pro vydavatele zpráv,“ uvedl. „Nikdy nebudeme akceptovat situaci, ve které někdo využívá obsah a autoři nejsou nijak odměněni,“ dodal.

Podpora pro zavedení podobných pravidel jako v Austrálii podle FT v Evropském parlamentu sílí. Europoslanci se však neshodují v tom, jakým způsobem by bylo nejlepší tyto změny uskutečnit a zda by nebylo lepší počkat, až se jasněji ukážou dopady úpravy pravidel na ochranu autorských práv.

Google nedávno podepsal dohodu o placení autorských práv s lobbistickým sdružením Alliance de la presse d’information générale (Apig). To zastupuje francouzské celonárodní a regionální deníky.

„Lidé věří, že jim Google pomůže najít relevantní a spolehlivé informace z široké škály webových stránek. To pomáhá vydavatelům, protože to zvyšuje využívání jejich stránek,“ uvedl Google. „Jsme ochotni platit, abychom dál podporovali novinářskou práci. A děláme to po celém světě,“ dodal.

pmh spr

Exit mobile version