EU chce spolupracovat s Japonskem, USA a Čínou na vývoji mobilních sítí páté generace

Evropská unie v nejbližší době podepíše dohody s Čínou, Japonskem a USA, které se budou týkat koordinace spolupráce při vývoji mobilních sítí páté generace.

Evropa, která byla ještě v devadesátých letech lídrem při zavádění standardu GSM druhé generace, je v současné době daleko za USA, Japonskem a Jižní Koreou v zavádění nejnovějšího standardu 4G. Rozšíření 4G v Evropě je o poznání slabší, než v jiných rozvinutých ekonomikách. Představitelé EU se tak nyní snaží nezopakovat stejnou chybu a chtějí se podílet na vývoji standardu 5G. „Díky 5G má Evropa skvělou šanci obnovit růst svého telekomunikačního průmyslu,“ uvedl na Světovém mobilním kongresu včera evropský komisař Guenther Oettinger.

Evropská komise v červnu minulého roku podepsala dohodu s Jižní Koreou, v níž se obě strany zavázaly na kooperaci při stanovování technických standardů pro 5G. „Naším cílem je podepsat podobné dohody i s jinými klíčovými hráči, především Japonskem, Čínou a USA,“ dodal Oettinger. Komise proto brzy odstartuje formální jednání o 5G s Čínou. Jak však dodává šéf francouzského operátora Orange, zatím je třeba udělat ještě spoustu práce na rozšíření standardu 4G. „Je potřeba se připravit na 5G, avšak nezapomínejme na to, že rozvoj 4G v Evropě je velmi pomalý,“ řekl šéf Orange. Většina expertů věří, že 5G budou moci koneční zákazníci poprvé použít v roce 2020.

Exit mobile version