EU ostře kritizovala čínské zákony o kybernetické bezpečnosti

Evropská unie včera ostře kritizovala nové čínské zákony týkající se kybernetické bezpečnosti, na které si stěžuje řada evropských i amerických firem.

Podle Evropské komise jsou nové regulace „obrovskou bariérou“ pro zahraniční firmy podnikající v technologickém průmyslu a jsou zcela nesrovnatelné s bezpečnostními standardy jiných zemí světa. „Podle Číny jsou ´bezpečné´ pouze informační bezpečnostní technologie vyvinuté jejími firmami. U konceptu ´národní bezpečnosti´ tak Čína zcela vybočuje z mezinárodní praxe,“ uvedla Komise ve své výroční zprávě zabývající se bariérami v mezinárodním obchodě. Například čínský bankovní regulátor podle nových standardů vyžaduje, aby technologické produkty pro použití ve finančním sektoru byly „bezpečné a kontrolovatelné“. Ty, které nebyly vyvinuty v Číně, musejí být registrovány u čínské vládní agentury (neboli Číňanům musí být zpřístupněn jejich zdrojový kód), což znamená potenciální ohrožení firemních tajemství a citlivých dat.

Na Peking tlačí i Spojené státy. Prezident Obama tento měsíc pro agenturu Reuters uvedl, že o problému mluvil s tamním prezidentem Xi Jinpingem během své návštěvy v Pekingu. Představitelé EU pak problém začali řešit u speciální komise u Světové obchodní organizace. Řada evropských a amerických firem se bojí, že čínské požadavky budou rozšířeny do dalších odvětví. „Jsme zcela proti požadavkům na zpřístupnění zdrojových kódů v předmětech duševního vlastnictví, které vyžaduje čínská vláda,“ uvedl Christian Boerggreen z Computer & Communications Industry Association, mezi jejíž členy patří Microsoft či Google.

Exit mobile version