EU zavedla novou směrnici o nakládání s elektroodpadem

Včera, tedy v pondělí 13. srpna, vstoupila v platnost nová pravidla o sběru a zpracování elektronického odpadu. Hlavním smyslem nové směrnice ale není větší ekologická šetrnost, jako spíše snaha omezit nelegální obchodování s tímto artiklem.

Evropský parlament (©iStockphoto.com)

Nelegální transport elektronického odpadu je podle Evropské komise častý problém většiny členských zemí EU. Do nedávna navíc mohl probíhat pod zástěrkou legální přepravy použitých zařízení a obcházet tak kompletně příslušnou evropskou legislativu.

Nová směrnice dává vývozcům například povinnost testovat, zda je vyvážené zařízení funkční a nutnost poskytovat doklady o povaze zásilek. Další změny se týkají naopak odlehčení administrativy, kterou by mělo přinést sladění vnitrostátních požadavků na registraci a předkládání zpráv.

Elektronický odpad dnes představuje nejrychleji rostoucí druh odpadu vůbec a také jeden z nejrychleji rostoucích příslušných legálních i ilegálních trhů. Jeho hlavní výhodou je možnost těžby cenných druhotných surovin. Z elektroodpadu se dají získávat materiály, jako zlato, stříbro, měď a vzácné kovy. Dnes se přitom v EU oficiálně sbírá tříděním pouze necelá třetina elektrického a elektronického odpadu.

Exit mobile version