Europoslanci budou hlasovat o kontroverzní směrnici o copyrightu

Evropští poslanci mají před květnovými evropskými volbami poslední šanci směrnici schválit.
Evropští poslanci se dnes chystají hlasovat o nových pravidlech ochrany autorských práv na internetu. Cílem nové směrnice je přizpůsobit digitální éře evropské autorské právo z roku 2001 – tedy z doby, kdy ještě neexistoval například server YouTube. Kontroverzní text ale kritizují nejen technologičtí giganti, jako je Google nebo Facebook, ale také zastánci svobodného internetu, kteří se obávají cenzury.

Proti reformě o uplynulém víkendu v evropských městech protestovaly desítky tisíc převážně mladých lidí a europoslanci dostávají denně stovky e-mailů od obou táborů. Přes pět milionů lidí podepsalo na stránce www.savetheinternet.info petici za „záchranu internetu“.

V rámci debat o nových pravidlech byly od začátku zásadní a nejvíce sporné především dvě části návrhu směrnice, a sice články 11 a 13. První z nich má majitelům práv – včetně médií a umělců – zajistit spravedlivý podíl za použití jimi vlastněného obsahu na internetu. Článek 13 ukládá internetovým platformám povinnost zabývat se tím, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva.

Evropští poslanci mají před květnovými evropskými volbami poslední šanci směrnici, kterou už dříve odmítli, schválit. Zatím ale není jasné, zda současná kompromisní podoba návrhu, na kterém se dohodly unijní instituce a členské státy, má šanci projít. Poslanci navíc přišli s pozměňovacími návrhy, včetně toho, který chce zrušit oba kontroverzní články směrnice. Pokud by parlament normu přijal, měly by členské státy ještě dva roky na to, aby ji převedly do svého práva.

Ke směrnici má výhrady řada europoslanců, včetně českých. „Směrnice je z většiny rozumná. Kontroverzní je ale článek 13, kvůli kterému jsem se rozhodl podpořit iniciativu za to, abychom mohli hlasovat o kompletním vyjmutí tohoto článku,“ uvedl na twitteru poslanec Tomáš Zdechovský.

Podle jeho kolegy Jana Zahradila jsou důsledná ochrana autorských práv na internetu a boj proti pirátství absolutně nezbytné. „Směrnice je ale v některých částech nedomyšlená, zvláště článek 13, a mohla by napáchat více škody než užitku,“ sdělil ČTK Zahradil. Bylo by podle něj chybou „protlačovat takto kontroverzní znění ´na sílu´“. „Ještě je čas vrátit vše k novému projednání,“ dodal Zahradil.

Exit mobile version