Evropská unie se chce stát globálním lídrem v oblasti umělé inteligence (AI). Takový je cíl Evropské komise (EK), která k tomu dnes představila akční plán. Ten nastiňuje klíčové oblasti, ve kterých je potřeba zvýšit úsilí, aby Evropa hrála v umělé inteligenci vedoucí roli, a zároveň tak posílila svou konkurenceschopnost, stojí ve sdělení komise.
Podle textu je potřeba mimo jiné vybudovat rozsáhlou datovou infrastrukturu, zvýšit přístup ke kvalitním datům, zároveň vyvíjet algoritmy a podpořit zavádění umělé inteligence ve strategických odvětvích EU. V neposlední řadě je také nutné posílit dovednosti v oblasti EU a přilákat zpět do Evropy experty v oboru, uvádí zpráva.
„Umělá inteligence je klíčová pro to, aby byla Evropa konkurenceschopnější, bezpečnější a technologicky suverénnější. Globální závod o umělou inteligenci ještě zdaleka neskončil. Je potřeba hned jednat,“ uvedla místopředsedkyně EK Henna Virkkunenová. „Pracujeme na budoucnosti, kde budou technologické inovace posouvat průmysl a veřejné služby kupředu a přinášet konkrétní výhody našim občanům a podnikům prostřednictvím důvěryhodné umělé inteligence,“ dodala.
Všechny provedené kroky v oblasti AI podle Virkkunenové posílí ekonomiku, pomohou ve zdravotnictví, ale přinesou i nová pracovní místa, zlepší dopravu i vzdělávání a rovněž posílí ochranu před kybernetickými hrozbami a podpoří řešení v boji se změnami klimatu.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová už v únoru na summitu v Paříži uvedla, že Evropská unie hodlá iniciovat investice do rozvoje AI v hodnotě 200 miliard eur (zhruba pět bilionů Kč). Vzniknout by měl i nový evropský fond v objemu 20 miliard eur pro velké továrny na AI.
Podle Virkkunenové je Evropa velmi silná, pokud jde o vědeckou komunitu a výzkumníky v oblasti AI, oblastí umělé inteligence se zabývají rovněž tisíce start-upů. „Akční plán stojí na pěti pilířích. Zaprvé se zaměříme na infrastrukturu, investujeme do superpočítačů, budujeme AI továrny. Třináct z těchto továren je již rozmístěno právě kolem předních evropských superpočítačů,“ uvedla místopředsedkyně EK na dnešní tiskové konferenci. Všechny tyto továrny chce ještě letos navštívit.
Zadruhé je potřeba zajistit přístup k velkým objemům vysoce kvalitních dat. „Důležitým prvkem akčního plánu je vytvoření datových laboratoří, které spojují a spravují velké objemy vysoce kvalitních dat z různých zdrojů v továrnách na umělou inteligenci.,“ stojí v prohlášení EK. Třetím pilířem je podpořit zavádění umělé inteligence do dalších průmyslových odvětví. Zatím AI používá pouze 13 procent průmyslu v Evropské unii, uvedla Virkkunenová.
V souvislosti s akčním plánem budou zahájeny veřejné konzultace, které potrvají do 4. června. Jejich cílem bude mimo jiné identifikovat překážky v používání AI a zjistit, jak by Brusel mohl firmy při zavádění umělé inteligence podpořit.
Čtvrtý pilíř se týká zvyšování znalostí o AI a rovněž podpory výzkumníků z celého světa prostřednictvím různých iniciativ i stipendijních programů. „Pátým pilířem je zjednodušení, to je důležité téma pro celou Evropskou komisi,“ uvedla místopředsedkyně EK. V této souvislosti vznikne i servisní oddělení pro podniky, kde budou moci zjistit veškeré informace týkající se umělé inteligence.
Loni 1. srpna vstoupila v EU v platnost nová pravidla pro fungování umělé inteligence. Akt o umělé inteligenci, který je prvním svého druhu na světě, zavádí klasifikaci technologií podle způsobu využití a nastavuje různé úrovně omezení podle míry souvisejících rizik. Některé systémy se EU rozhodla zcela zakázat, další nástroje, jako algoritmy na rozpoznávání obličejů, podléhají silné regulaci.
Tereza Šupová zdp