FabLab: brněnská dílna pro start-upy i technické nadšence

3D dílna nabízí např. laserovou řezačku, 3D tiskárny a 3D skener. FabLab Brno je součástí celosvětového hnutí.
Jihomoravské inovační centrum otevřelo první nonstop veřejně dostupnou digitální dílnu. Může ji využívat po registraci kdokoliv. V prostorách vzniknou prototypy produktů místních startupů, projekty kutilů a studentů i umělecká díla. Cílem dílny je zpřístupnit veřejnosti drahé přístroje a přitáhnout více podnikavých lidí k technickým oborům.

Na ploše 182 metrů čtverečních jsou k dispozici tři laboratoře. Elektrodílna nabízí čtyři pracoviště s pájkami, osciloskopy, elektrickým nářadím a vybavením pro internet věcí (IoT). Mechadílna je vybavená portálovou CNC frézkou, pilou, bruskou, vrtačkou a dalšími nástroji a přístroji. 3D dílna nabízí laserovou řezačku, 3D tiskárny, 3D skener a řezací plotter.

„Zájemci můžou využít pravidelné FabLab Tour, na které je provede pracovník laboratoře a představí jim jak možnosti jejích přístrojů, tak její fungování. Koná se každou středu od 18 hodin, registrace není potřebná,“ zve k prohlídce dílny manažer FabLab Brno Tomáš Mejzlík. K osvětě mají posloužit i pravidelná školení a workshopy, jak s přístroji zacházet, a to pro veřejnost i pro školy v regionu.

FabLab Brno je podle organizátorů největší veřejnou digitální dílnou svého rozsahu v České republice. Ve svých prostorách ji vybudoval JIC (Jihomoravské inovační centrum), většinu finančních prostředků poskytl Jihomoravský kraj.

Hlavním partnerem FabLabu je společnost Honeywell, která vybavila laboratoř zaměřenou na internet věcí. V této laboratoři si návštěvníci budou moci vyzkoušet práci s různými typy zařízení – od malých čidel přes roboty až po ovládání dronů.

FabLab

FabLab je zkratka z „fabrication laboratory“ neboli výrobní laboratoře a označuje místo vybavené počítačově řízenými stroji, které jsou schopny vyrobit širokou škálu výrobků. FabLab Brno je součástí celosvětového hnutí, jehož členy – tzv. makery – definuje to, že se nespokojí s hotovým řešením produktů, které najdou v obchodě. Místo toho si na míru vyvíjí a vyrábí vlastní, postupy na jejich vylepšování pak mezi sebou sdílí. Do hnutí spadá 1122 certifikovaných laboratoří ve 102 zemích světa. Označení FabLab mohou oficiálně nést laboratoře splňující tři požadavky:

Exit mobile version