Facebook odmítá, že data uživatelů zpřístupnil výrobcům telefonů

Má jít o partnerství s asi 60 výrobci včetně Applu, Samsungu a Microsoftu z dob, kdy obchody s aplikacemi ještě neexistovaly.
Společnost Facebook údajně umožnila výrobcům telefonů přístup ke značné části informací svých uživatelů. Jak tvrdí list The New York Times (NYT), Facebook před deseti lety uzavřel dohody o sdílení dat s nejméně 60 výrobci ještě předtím, než byly jeho aplikace na chytrých telefonech široce dostupné. Společnost na svém blogu některé části zprávy listu potvrdila, ale další zpochybnila. Tvrdí, že přístup k datům uživatelů podléhal přísné kontrole.

Jde o partnerství s asi 60 výrobci včetně Applu, Samsungu a Microsoftu z dob, kdy obchody s aplikacemi ještě neexistovaly. Facebook na svém blogu uvedl, že výrobcům umožnil přístup pouze k softwaru, aby mohli vytvářet verze facebooku, které budou fungovat na různých telefonech nebo operačních systémech. Podle NYT měli producenti přístup k některým osobním údajům uživatelů a dokonce i k údajům jejich přátel, bez jejich souhlasu.

Podle amerického poslance Davida Cicillina zpráva NYT nastoluje v Kongresu otázky týkající se svědectví šéfa Facebooku Marka Zuckerburga. „Nepochybně to vypadá, že Zuckerberg Kongresu lže o tom, že uživatelé mají úplnou kontrolu nad tím, kdo vidí jejich data na facebooku,“ napsal Cicillin na twitteru.

Facebook a způsob, jak nakládá s daty svých uživatelů, je pod kontrolou zákonodárců, regulátorů a uživatelů po celém světě. Terčem kritiky se stal letos na jaře po zprávě, že analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů jeho sítě a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa. Řadu „grilování“ zákonodárců ve Spojených státech a Evropě Mark Zuckerberg zatím přežil, píše server CNN. Akcie firmy, které na zprávu NYT zareagovaly poklesem o 1,3 procenta, kolem 19:30 SELČ ztrácely už jen 0,1 procenta.

Exit mobile version