Jak se vyvíjejí investice do sektoru fintech

Investice do fintech firem v první polovině roku 2019 celosvětově klesají, pokles v Číně ale vyrovnávají objemy v USA a v Evropě, zjistila analýza společnosti Accenture ve spolupráci s CB Insights.

Celková hodnota fintech obchodů po celém světě v průběhu prvních 6 měsíců tohoto roku byla 22 mld. dolarů, v porovnání se stejným obdobím roku 2018, kdy činila 31,2 mld. dolarů, to znamená pokles o 29 %. Tento pokles byl ale zapříčiněn hlavně tím, že se letos nekonal tak gigantický obchod jako byla loňská transakce firmy Ant financial za 14 miliard dolarů. Pokud bychom tuto transakci odečetli, globální fintech investice by se v první polovině roku 2019 v porovnání se stejným období v loňském roce vyšplhaly o 28 %.; v USA a Velké Británii investice prudce stoupají, velké zisky zaznamenává i Německo, Švédsko a Francie.

Podle Accenture evropské fintech společnosti dospívají, přibývá těch, které již překonaly tzv. Seed stage (první kolo financovaní pro nerozvinuté společnosti) a v některých případech i Series A (druhé kolo financování pro společnosti s již existující krátkodobou historií). To znamená že poptávané částky budou vyšší, jelikož společnosti potřebují finance na další rozvoj a investoři jsou ochotni zaplatit vyšší částky společnostem s již etablovaným obchodním modelem.

„Český trh za ostatními evropskými trhy spíše stagnuje, než aby silně rostl. Může za to nižší penetrace chytrých mobilních zařízení a relativně dražší internet. To v důsledku znamená, že koncoví zákazníci nejsou navyklí využívat finančních služeb prostřednictvím mobilních zařízení. Na druhou stranu má ale Česko vysokou penetraci bezkontaktních platebních terminálů. Lze tedy očekávat postupný růst fintech společností na českém trhu. Větší pravděpodobnost má pod tlakem rostoucích investic a evropské regulace situace, kdy český trh začnou penetrovat zahraniční fintech startupy jako Revolut, N26, Transferwise apod.,“ uvedl manažer v oblasti finančních služeb Accenture ČR.

Exit mobile version