Galileo konečně zvládl bez cizí pomoci úspěšně určit polohu

Evropský navigační systém Galileo konečně dokázal bez pomoci cizích satelitů úspěšně určit polohu, oznámil to uplynulou středu místopředseda Evropské komise Antonio Tajani.
Test určení polohy za pomoci pouze čtyř nativních satelitů Galilela proběhl ve středu 24. 7. v italském Fucinu, kde bylo fungování tohoto systému satelitní navigace EU předvedeno veřejnosti. Určení polohy bylo provedeno s využitím čtyř družic Galileo vypuštěných v říjnu 2011 a 2012 a pozemní infrastruktury programu, kterou tvoří kontrolní střediska v Itálii a Německu a celosvětová síť pozemních stanic. Čtyři družice je minimální počet potřebný pro určení polohy ve třech rozměrech.

Se svými čtyřmi satelity je konstelace Galileo viditelná současně nejvýše dvě až tři hodiny denně. Tato doba se prodlouží po vypuštění dalších družic a otevření dalších pozemních stanic. Jelikož jsou družice systému Galileo umisťovány na oběžnou dráhu s větším sklonem k rovině rovníku, mají lepší pokrytí ve vysokých zeměpisných šířkách. To je důležité zejména pro uživatele v severní Evropě, kde není pokrytí systému GPS zatím příliš dobré.

Oficiální provoz systému Galileo bude zahájen do konce roku 2014, nyní by mělo následovat vypouštění dalších satelitů, kompletní infrastruktura však bude dokončena později.

Exit mobile version