Google Art Projekt zpřístupňuje další česká muzea a galerie

Uměleckoprůmyslové museum v Praze spolu s dalšími partnery přidalo digitalizované sbírky umění do Google Art Projektu. Uživatelům umožní virtuálně prozkoumat malby, kresby, fotografie, sochy, užité umění a další umělecká díla ze svých sbírek a navštívit i některé interiéry.

Google Art Projekt www.googleartproject.com, který je součástí Kulturního institutu Google, se po Museu Kampa a Národní Galerii v Praze rozšířil o sbírky devíti českých a moravských muzeí, galerií a institucí. Patří mezi ně Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Židovské muzeum v Praze, Egon Schiele Art Centrum, Muzeum Tomáše Garrigua Masaryka, Knihovna Václava Havla, Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Moravská galerie v Brně a Muzeum umění Olomouc.

Česká muzea a galerie zpřístupnily společně přibližně 500 uměleckých děl od autorů, jako jsou Jiří Sopko, Emil Filla, Toyen, Václav Špála, Bohumil Kubišta, sochař Josef Václav Myslbek a Otto Gutfreund, aby se stala součástí Google Art Projektu. Moravská galerie v Brně například zpřístupnila obraz Petera Paula Rubense Hlava medúzy a kubistické dílo Prométheus od Antonína Procházky.

„Spolupráce s více než 500 galeriemi, muzei a dalšími kulturními institucemi nám umožnila zpřístupnit různé sbírky od více než 6 000 umělců, které jsou dostupné online v té nejlepší kvalitě. Jsme skutečně velmi rádi, že v rámci Kulturního institutu Google můžeme přivítat dalších devět českých a moravských galerií a muzeí a sdílet umělecká díla nejen známých tuzemských umělců s celým světem,“ komentoval Dennis Dizon, Projektový manažer Kulturního institutu Google.

Uživatelé internetu mohou na stránkách projektu detailně studovat vybraná díla v super vysokém rozlišení. Každý “gigapixel“ fotografie obsahuje přibližně sedm miliard pixelů. To umožňuje uživatelům studovat díla až na úrovni tahu štětce nebo patiny, které není možné v takovém detailu pozorovat ani lidským okem.

Partneři Google Art Projektu v České republice:

Exit mobile version