Google WiFi wardriving má v USA finanční dohru – 7 milionů dolarů

Podle tiskové agentury Reuters, která znovu připomněla, dnes již téměř zapomenutou kauzu z roku 2010, kdy společnost Google v různých státech světa v rámci sběru dat pro službu Street view, sbírala také útržky nešifrované komunikace v lokálních Wi-fi sítích, Google za sběr zaplatí 7 milionu dolarů, tedy zatím jenom v USA.
Google se podle agentury dohodl s 30 státy USA na finanční kompenzaci za Wifi wardriving, vyšetřujících států v USA bylo ale 38, je tedy otázkou, jak se zachovají zbývající. Dohoda by také mohla znovu probudit emoce (evropské vlády před časem projevily o citlivá data zájem), nebo syndrom velkých očí úředníků evropských vlád či EU jako takové. V Evropě nakonec pokutu za postup Google vystavila pouze tradičně levicověji orientovaná Francie, která si za sběr nešifrované bezdrátové komunikace naúčtovala 100 000 Eur.

Google se za svůj kontroverzní postup několikrát omluvil a zjednal po krátkém váhání v rámci svých možností i maximální technologickou nápravu, citlivá kauza se ale pořád ne a ne uzavřít.

Vyšetřování Googlu v souvislosti s daty začalo v Evropě (Německo, Francie, Španělska a později další země, včetně ČR), později se jako lavina začalo šířit po celém světě. Společnost přiznala, že nezáměrně získala osobní data z nezabezpečených wifi sítí. Google s vyšetřujícími orgány od počátku bez problémů spolupracuje. Naneštěstí se Google se svým přešlapem trefil zrovna do doby, zvýšené pozornosti na problematiku Internetu a soukromí jeho uživatelů, které rozpoutal zejména Facebook. Alan Eustace z Google na jaře 2010 přiznal, že jejich společnost omylem nasbírala osobní data z nezabezpečených wifi sítí, a přikázal tyto postupy zastavit. Nicméně uvedl, že se to týká pouze nezašifrovaných wifi sítí a že Google žádná ze získaných dat nepoužil ve svých produktech.

Společnost si bohužel na začátku kauzy v dubnu 2010 nepříjemně naběhla, když nepravdivě uvedla, že sbírala pouze SSID, MAC adresy, standard, kanál, síla signálu a polohu sítě. Později bylo z iniciativy německých orgánů pro ochranu osobních údajů zjištěno, že společnost zachytává i nešifrované datové packety. Od té doby se s ní celá kauza táhne.

Exit mobile version