Hannoverský veletrh, jeden z největších na světě, probíhá on-line

Kvůli pandemii nemoci covid-19 začal dnes hannoverský veletrh Hannover Messe jen digitálně. Šéf výstavy Jochen Köckler je rád alespoň za takovéto řešení, loni se jeden z největších světových veletrhů kvůli karanténním opatřením neuskutečnil vůbec. Lítost nad tím, že se přehlídka průmyslových technologií, inovací a automatizací musela uchýlit na internet, dnes vyslovila i kancléřka Angela Merkelová.

„Ráda bych se s vámi sešla osobně, protože tohle je můj poslední kancléřský projev k otevření veletrhu,“ řekla u příležitosti otevření výstavy Merkelová, která po 16 letech v úřadu odchází z politiky. „Doufejme, že příští rok se veletrh bude konat ve své klasické fyzické podobě,“ dodala.

Do Hannoveru každoročně míří okolo 6000 vystavovatelů a na 200.000 návštěvníků. Kvůli přechodu na digitální formát ale zájem opadl, letos se přihlásilo asi 1800 vystavovatelů, z nichž třetina je z Německa. Pro Česko je na veletrhu vyčleněno úterní dopoledne, kdy zastoupení Obchodní a hospodářské komory (IHK) ze saského Chemnitzu připravilo česko-německou burzu pro hledání obchodních partnerů. Také burza ale bude stejně jako jiné události jen digitální.

„Digitální akce je jistě lepší než odřeknutí,“ poznamenal Köckler v rozhovoru s deníkem Hannoversche Allgemeine Zeitung. I tak ale organizátoři věří, že si události přenášené přes internet nenechá ujít až 100.000 lidí. Výstava potrvá do pátku 16. dubna.

Zda virtuální návštěvníci skutečně dorazí, je ale nejasné. Média poukazují na to, že elektronické verze přehlídek dosud očekávání nenaplnily. Köckler i tak uvedl, že současné omezení vnímá jako příležitost zjistit, co digitální formát výstavě nabízí. Nevylučuje, že v příštích prezenčních ročnících by se část událostí mohla částečně přenést i na internet.

Tématem letošní výstavy je propojenost a automatizace v produkci a logistice. Nedílnou součástí je i šetrný přístup k životnímu prostředí a energetická účinnost, což vychází ze snah Evropské unie stát se do poloviny století klimaticky neutrální, kdy emise skleníkových plynů budou v rovnováze s jejich pohlcováním.

O nezbytnosti digitalizace a zejména digitální nezávislosti Evropy na úvod veletrhu hovořila i Merkelová, velkou část projevu ale věnovala pandemii. „Musíme si přiznat, že třetí vlna je pro nás zřejmě zdaleka tou nejhorší,“ řekla. Uvedla také, že německé hospodářství je rozpolcené. „Zatímco průmysl se ukázal jako silný, služby trpí,“ řekla.

Zopakovala, že jedinou cestou z pandemie je očkování. „Úspěšný boj s pandemií je jen ten společný, proto Německo podpořilo COVAX dvěma miliardami eur (52 miliard korun),“ dodala Merkelová o projektu Světové zdravotnické organizace (WHO) zajistit očkování i těm nejchudším zemím.

Exit mobile version