Huawei představuje nový operační systém HarmonyOS

Huawei představil nový operační systém založený na mikrojádrové architektuře a navržený podle oznámení společnosti tak, aby poskytoval soudržný uživatelský zážitek pro všechna zařízení a scénáře.
HarmonyOS je podle vydané tiskové zprávy lehký, kompaktní operační systém s výkonnou funkčností a nejprve bude použitý pro zařízení, jakými jsou například chytré hodinky, chytré obrazovky, systémy ve vozidle a inteligentní reproduktory.

Díky aplikaci distribuované architektury a distribuované technologie Virtual Bus nabízí operační systém HarmonyOS sdílenou komunikační platformu, distribuovaný management dat a distribuované plánování úkolů. S operačním systémem HarmonyOS se vývojáři aplikací nebudou muset potýkat se základní technologií pro distribuované aplikace, což jim umožní soustředit se na vlastní individuální logiku služby. Vyvinout distribuované aplikace bude snazší.

Operační systém HarmonyOS se dále zaměří na problémy s nedostatečným výkonem prostřednictvím Deterministic Latency Engine (DLE) a vysokovýkonné komunikace mezi procesy (IPC). DLE nastavuje prioritu výkonu úkolů a časové limity pro plánování s předstihem. Využití zdrojů tak bude mít tendenci k upřednostňování úkolů s vyšší prioritou a snižování latence odpovědi aplikací o 25,7 %. Mikrojádro může učinit výkon IPC až pětkrát efektivnější ve srovnání se stávajícími systémy.

HarmonyOS využívá zcela novou mikrojádrovou konstrukci, která se vyznačuje vyšší bezpečností a nízkou latencí. Toto mikrojádro bylo navrženo za účelem zjednodušení funkcí jádra, implementace co největšího možného počtu systémových služeb v uživatelském módu mimo jádro a doplnění společné bezpečnostní ochrany. Mikrojádro samo o sobě zajišťuje pouze nejzákladnější služby.

Konstrukce mikrojádra HarmonyOS používá formální metody ověření k přetvoření bezpečnosti a důvěryhodnosti od základů v tak zvaném důvěryhodném prováděcím prostředí (TEE). Formální verifikační metody jsou efektivním matematickým přístupem k ověření správnosti systému ze zdrojového kódu, zatímco tradiční metody ověření jako funkční verifikace a simulace útoku jsou omezeny na dílčí scénáře. Operační systém HarmonyOS je prvním operačním systémem, který používá formální metody ověření v rámci TEE koncových zařízení, což dle Huawei významně zvyšuje úroveň bezpečnosti. Díky tomu, že mikrojádro operačního systému HarmonyOS obsahuje mnohem méně kódu (zhruba tisícinu toho, co obsahuje jádro Linuxu), je navíc snížena úspěšnost útoků.

Díky vývojovému prostředí (IDE) pro více zařízení, vícejazyčné sjednocené kompilaci a sadě distribuované architektury se může operační systém HarmonyOS automaticky adaptovat na různé ovládací prvky rozložení obrazovky a interakce a podporovat jak ovládání přetažením, tak vizuální programování založené na náhledu. To vývojářům umožňuje efektivněji vystavět aplikace, které běží na více zařízeních. S IDE mohou vývojáři programovat své aplikace pouze jednou a nasadit je na více zařízeních, což vytváří úzce integrovaný ekosystém všech uživatelských zařízení.

HUAWEI ARK Compiler je statickým kompilátorem, který může hrát na stejné úrovni jako virtuální stroj od Androidu, což umožňuje vývojářům kompilovat širokou škálu pokročilých jazyků do strojového kódu v jednom sjednoceném prostředí. Díky podpoře sjednocené kompilace v mnoha jazycích HUAWEI ARK Compiler mimořádně pomůže vývojářům zvýšit jejich produktivitu.

Huawei již také oznámil vývojový plán pro HarmonyOS a jeho jádro. HarmonyOS 1.0 bude nejprve využit pro chytré obrazovky, které mají být uvedeny na trh koncem tohoto roku. V průběhu příštích tří let bude HarmonyOS optimalizován a postupně adoptován v celé řadě chytrých zařízení, včetně těch přenositelných.

Exit mobile version