Huawei: vývoj kauzy

ČTK , 08. February 2019 14:45 0 komentářů
Huawei: vývoj kauzy

Varování před Huawei vydal bezpečnostní úřad loni před Vánocemi. Výběr informací o kauze kolem varování před používáním výrobků čínských společností Huawei a ZTE (vláda se dnes zabývala reakcí Huawei na varování před jejími technologiemi).

Varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) loni 17. prosince. Používání těchto prostředků podle úřadu představuje bezpečnostní hrozbu. Premiér Andrej Babiš (ANO) o den později NÚKIB kritizoval kvůli tomu, že varování vydal, aniž zároveň předložil analýzu dopadů varování na státní tendry. Ředitel úřadu Dušan Navrátil ale řekl, že musel jednat bezodkladně.

V reakci na zprávu NÚKIB Babiš nařídil, aby se úřad vlády zbavil mobilů od firmy Huawei. Stejně se rozhodla postupovat také ministerstva průmyslu či zdravotnictví a 21. prosince ovšem premiér po jednání Bezpečnostní rady státu uvedl, že takový krok byl unáhlený, protože úřad varování nedostatečně vysvětlil.

Kvůli případu se 23. prosince premiér sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem, o schůzce informovala ambasáda na facebooku na Štědrý den těsně po půlnoci. "Čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem," napsala. Babiš na to reagoval slovy, že čínský velvyslanec komentoval schůzku neobvykle a veřejně, 6. ledna premiér v ČT dokonce řekl, že ambasador o setkání lhal.

Ke kauze se ve vánočním projevu nepřímo vyjádřil i prezident Miloš Zeman. "Ti, kdo nás neustále varují před špiony, z nás tak trochu dělají nesvéprávné a manipulovatelné bytosti," řekl prezident, který již dříve kritizoval BIS, jež ve výroční zprávě za rok 2017 upozornila na rozsáhlou aktivitu čínských zpravodajských služeb.

Zeman také 10. ledna v televizi Barrandov prohlásil, že Čína kvůli varování českých úřadů před technologiemi a výrobky Huawei chystá odvetná opatření proti investicím Škody Auto a PPF v Číně, ohrožena je podle něj i osmimiliardová investice Huawei do budování 5G sítí v ČR. Babiš ale o den později řekl, že vláda nemá informace, že by Čína kvůli sporu přistoupila k nějakým sankcím, nicméně 13. ledna obavy o své podnikání v Číně vyjádřili na schůzce s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou (za ANO) zástupci Home Credit ze skupiny PPF.

Prezident se k věci vrátil i 17. ledna, opět v televizi Barrandov, když řekl, že Čína v reakci na varování před Huawei zrušila schůzku ministerstev zahraničí a odložila bez udání náhradního termínu jednání mezivládní komise pro ekonomickou spolupráci. Ministerstvo zahraničí ale oznámilo, že česko-čínské konzultace na úrovni ministerstev zahraničí byly pouze přesunuty na druhou polovinu února.

Babiš se pak 25. ledna na Světovém ekonomickém fóru v Davosu sešel s předsedou představenstva firmy Huawei. Po schůzce s Kenem Hu premiér řekl, že ČR zahájila analýzu rizik kritické infrastruktury. Uvedl rovněž, že by se kybernetická bezpečnost měla koordinovat na úrovni Evropské unie. O tři dny později se Babiš otázce investic Huawei v ČR věnoval také na schůzce s prezidentem Zemanem, přičemž prohlásil, že ohledně čínské firmy není co řešit a že organizace, které spravují klíčovou infrastrukturu státu, podle zákona musejí na základě varování NÚKIB provést bezpečnostní audit.

Koncem ledna se objevila informace o prvním významném dopadu varování NÚKIB, když Generální finanční ředitelství vyloučilo Huawei z veřejné zakázky na vybudování portálu Moje daně za více než půl miliardy korun. Huawei na to reagovala požadavkem, aby byla celá zakázka zrušena, protože své vyřazení pokládá za projev diskriminace založený na nepodložených obviněních ze strany úřadu pro kybernetickou bezpečnost.

Začátkem února Huawei v dopisech adresovaných premiérovi Babišovi a řediteli NÚKIB Dušanu Navrátilovi napsala, že je připravena se kvůli varování bránit u soudů i prostřednictvím mezinárodní arbitráže. Požaduje zrušení nebo úpravu varování. O výzvě čínské firmy dnes jednala vláda. Mluvčí NÚKIB pak řekl, že na dopis od čínské společnosti odpoví právě Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Úřad podle něj v současnosti s firmou Huawei komunikuje písemnou formou, na její dopis tak odpoví opět písemně.

ČR přitom není jedinou zemí, kde se o Huawei hovoří jako o možné bezpečnostní hrozbě. Do potíží se firma dostala již v roce 2012 v USA, kde od loňska techniku Huawei a ZTE nesmějí používat státní úředníci a jejich přímí spolupracovníci. Kromě USA se proti Huawei snaží vystupovat i další západní země, například Nový Zéland, Austrálie nebo Japonsko, problémům firma čelí i v Británii, Norsku nebo Německu, varování zaznělo také od Evropské komise. Premiér Babiš několikrát řekl, že otázka kybernetické bezpečnosti by se měla řešit na celoevropské úrovni.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Pavel Houser , 20. April 2019 10:30

Umělé inteligenci, respektive strojovému učení, se poslední dobou často vytýká, že nikdo přesně neví...

Více

Kalendář

14. 05.

17. 05.
FESPA 2019
16. 05. Document Management Conference 2019
19. 05.

23. 05.
IEEE SP 2019RSS 

Zprávičky

Irsko vyšetřuje Facebook kvůli uchovávání nezašifrovaných hesel

ČTK , 26. April 2019 10:00

Nové vyšetřování již jedenáctým, které je v Irsku proti Facebooku a jeho dceřiným společnostem veden...

Více 0 komentářů

Nokia překvapila ztrátou, akcie propadly o 10 %

ČTK , 26. April 2019 10:00

Společnost předpokládá, že bude těžit z rychlého růstu investic operátorů do sítí 5G. ...

Více 0 komentářů

Praha má problémy s datovým centrem na Chodovci

ČTK , 26. April 2019 09:00

V datových centrech chce město shromažďovat a spravovat všechna svá data....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Tržní hodnota Microsoftu překonala hranici jednoho bilionu dolarů

ČTK , 26. April 2019 08:00

Akcie Microsoftu v loňském roce stouply zhruba o třetinu díky růstu zájmu o cloudové služby. ...

Více 0 komentářů

Zisk Facebooku kvůli mimořádným položkám klesl, příjmy vzrostly

ČTK , 25. April 2019 12:54

Akcie firmy od počátku letošního roku stouply o téměř 40 %....

Více 2 komentářů

Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 mld. USD

ČTK , 25. April 2019 09:00

Ceny DRAM a NAND Flash se za první čtvrtletí 2019 snížily o 20 % z úrovně předchozího kvartálu....

Více 0 komentářů

Británie omezeně umožní Huawei účast na budování sítí 5G

ČTK , 25. April 2019 08:00

Mluvčí britské vlády sdělil, že kabinet dodavatelský řetězec pro 5G prověřil a zaměřil se při tom na...

Více 0 komentářů