Huawei začíná instalovat na své chytré telefony vlastní operační systém

Huawei Mate 30 Pro, kredit: Huawei

Velkou příležitost Huawei vidí ve spolupráci s výrobci jiných zařízení, než jsou chytré mobilní telefony.

Čínská společnost Huawei Technologies začíná používat modernizovanou verzi vlastního operačního systému, který nazvala HarmonyOS a který bude instalovat na své smartphony. Firma očekává, že se díky tomu zotaví z dopadů amerických sankcí, které její podnikání citelně zasáhly. Lidé, kteří mají telefony Huawei s operačním systémem Android od americké společnosti Google, tak postupně budou moci přejít na operační systém Harmony.

Firma uvedla, že svůj operační systém začíná zavádět od dnešního večera, a to nejprve u vybraných modelů. Využití vlastního operačního systému znamená, že firma už nebude plně závislá na Androidu. Sankce, které Spojené státy vůči firmě Huawei zavedly ještě za minulého prezidenta Donalda Trumpa, Googlu zakazují poskytovat technickou podporu novým modelům telefonů Huawei a zpřístupňovat platformu Google Mobile Services. To je v podstatě soubor developerských služeb, na kterém je založena většina aplikací Androidu.

Huawei svůj operační systém HarmonyOS nepovažuje za prostou náhradu Androidu, představuje ho spíše jako platformu pro internet věcí, která propojí více zařízení, například laptopy, chytré hodinky, auta či domácí spotřebiče.

Do konce letošního roku chce mít Huawei operační systém HarmonyOS nainstalovaný na 200 milionech smartphonů a na 100 milionech chytrých zařízení od jiných výrobců, řekl šéf softwarového oddělení divize Huawei Consumer Business Wang Čcheng-lu. Právě tento člověk od roku 2016 pracoval na tom, aby společnost Huawei měla svůj vlastní operační systém. Wang o plánech podniku hovořil v úterý s novináři, jeho komentáře ale mohly být zveřejněny až dnes.

Huawei je dominantním výrobcem telekomunikačních zařízení, v květnu 2019 se ale firma kvůli obavám o národní bezpečnost ocitla v USA na černé listině. Administrativa amerického prezidenta firmu začala podezírat z napojení na čínskou vládu, což ale Huawei opakovaně odmítá. Následné sankce výrazně ovlivnily podnikání firmy, která dříve bývala největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Teď jí patří šesté místo a v prvním čtvrtletí měla na celosvětovém trhu jen asi čtyřprocentní podíl, uvedla agentura Reuters.

Wang chce ale firmu posunout od smartphonů dál. Trh s chytrými telefony už je podle něj v podstatě nasycen a smartphony zůstávají pro lidi hlavním komunikačním zařízením hlavně proto, že existuje příliš málo platforem, pro které by většina vývojářů mohla pracovat. Existovala naopak potřeba mít systém, který by překlenul mezeru mezi zařízeními a možnostmi jejich propojení.

„Se současnými operačními systémy je ten problém, že jednotlivá zařízení nelze snadno propojit,“ řekl Wang. Uživatelé si tak často musejí stahovat samostatné aplikace a teprve s jejich pomocí zařízení propojit. „Harmony ale ta zařízení propojit dokáže, takže vznikne jedno super zařízení. Bude to fungovat jako systém s jedním souborem, doslova jedno zařízení,“ dodal.

Wang rovněž poznamenal, že Huawei uvítá, když začnou operační systém HarmonyOS využívat i další výrobci smartphonů. Velkou příležitost ale Huawei vidí ve spolupráci s výrobci jiných zařízení, než jsou chytré mobilní telefony.

Analytik společnosti IDC Will Wong upozornil, že pro Huawei není důležité, zda jeho operační systém přijmou i další výrobci smartphonů. „(Ale) aby Huawei dosáhl svých ambicí, bude důležité, aby pro svůj operační systém získal přízeň dalších značek elektroniky a možná také výrobců aut. A Čína poskytuje příznivý tržní ekosystém, aby toho firma mohla dosáhnout,“ řekl Wong.

Exit mobile version