IBM má komerčně použitelný grafénový bezdrátový přijímač

IBM Research koncem uplynulého týdne přišla s přelomovým oznámením, má prý funkční vzorek bezdrátového grafenového přijímače s vlastnostmi, které již v tuto chvíli umožňují jeho případné komerční nasazení.
Dosud byly všechny pokusy využít grafén (asi nejperspektivnější materiál pro mikroelektroniku) pro konstrukci obvodů na modulaci vysokofrekvenčního signálu ke kódování dat odsouzeny k nezdaru kvůli limitům výrobních technologií. To by se ale mohlo brzy změnit.

Výzkumníci IBM přišli nyní s vlastním výrobním procesem, který vychází z klasického výrobního procesu čipů s křemíkovými tranzistory pomocí metody CMOS (Complementary metal–oxide–semiconductor). Nová metoda využívá křemíkovou vrstvu jako matrici, na kterou nanáší grafénové prvky až v závěrečné fázi výroby, díky tomu nedochází k takové degradaci grafenových tranzistorů výrobním procesem. Pokusně vyrobený obvod díky tomu dosáhl 10-tisíc krát zvýšeného výkonu oproti předchozím laboratorním grafenovým čipům.

IBM Research se podařilo pro demonstraci výsledku vyrobit 0,6 mm2 velký obvod se spotřebou 20 mW, pracující se signálem o frekvenci 4,3 GHz. Data byla během testu přenášena rychlostí 20 Mbps, podle IBM se ale rozhodně nejedná o limit technologie.

Grafén je momentálně nejperspektivnějším materiálem elektrotechnickým budoucnosti, v roce 2010 byla za jeho objevení dokonce udělena Nobelova cena za fyziku. Materiál tvoří jedna vrstva uhlíkových atomů z grafitu, které jsou vázány v pravidelné hexagonální mřížce (jedna vrstva má 0,77 miligramu na jeden čtvereční metr).

Mezi jeho vlastnosti patří skvělá vodivost v přítomnosti elektrického pole (větší, než v případě mědi) a naopak 0 vodivost v základním stavu. Má také velmi vysokou vodivost elektronů a jeho tepelná vodivost je desetkrát lepší, než vodivost mědi, lze jej také bez poškození ohýbat. Pro komerční využití má (aspoň teoreticky) ještě jednu nedocenitelnou výhodu, jde ve srovnání s dnes využívanými materiály o mimořádně laciný materiál.

Exit mobile version