Americký technologický gigant IBM plánuje v příštích pěti letech investovat ve Spojených státech 150 miliard USD (3,3 bilionu Kč). Uvedla to IBM. Stala se tak další z řady technologických firem, které oznámily investici v době, kdy americký prezident Donald Trump vyvíjí tlak na společnosti, aby investovaly v USA.
Z celkové investice má putovat 30 miliard USD do výzkumu a vývoje, který podpoří rozvoj americké výroby kvantových počítačů, uvedla firma. IBM provozuje jednu z největších flotil kvantových počítačů na světě a chce pokračovat v navrhování, výrobě a montáži kvantových počítačů v USA. Investicí rovněž hodlá posílit svoji pozici vedoucího světového hráče v oblasti nejmodernější výpočetní techniky a umělé inteligence, uvedl generální ředitel IBM Arvind Krishna.
IBM vznikla před 114 lety, v posledních letech ale zaostává za dominantními hráči – Microsoftem, Amazonem a Googlem. Firma v prohlášení upozornila zvláště na své kvantové počítače, které jsou považovány za technologickou budoucnost, a zavázala se podporovat inovace a vytvářet nové ekonomické příležitosti v USA, ale i ve světě.
Kvantové počítače představují nové směry vývoje informačních technologií s obrovským počítačovým výkonem. Využívají principy kvantové mechaniky, což je oblast fyziky, která popisuje chování velmi malých částí, jako jsou elektrony nebo fotony. Tyto stroje mohou vypočítat desítky kombinací najednou a ne po jedné, jak to je u běžných počítačů. Kvantové počítače by mohly umožnit provést i za několik hodin nebo dní vědecké výpočty, které by s dnešními klasickými počítači trvaly miliony let. I když jsou kvantové počítače stále ve fázi vývoje a nejsou ještě běžně dostupné pro každodenní použití, jejich potenciál pro revoluci v mnoha oborech, jako jsou šifrování a kybernetická bezpečnost, simulace molekulárních a chemických procesů, například pro vývoj nových léků nebo materiálů, či při optimalizaci složitých procesů v logistice, financích nebo strojírenství, je obrovský. Vedoucí pracovníci se ale stále rozcházejí v názoru na to, zda bude mít tato technologie reálné využití.
IBM je také významným vládním dodavatelem. Minulý týden firma uvedla, že 15 jejích vládních zakázek bylo odloženo v rámci snahy Trumpovy administrativy snížit náklady.
Firemní giganti z řady oborů, jako Apple, Nvidia a Hyundai, oznámili od lednového návratu Trumpa do Bílého domu vysoké investiční plány ve Spojených státech, i když některé z těchto investic byly připravovány již dříve, upozornila agentura AFP. Trump také na počátku tohoto měsíce představil nebývalou vlnu vysokých cel, aby tak přiměl americké společnosti přesunout výrobu domů. Od té doby ale většinu cel pozastavil, protože rostou obavy z jejich závažného dopadu na americkou ekonomiku. Obří cla na zboží z Číny ale zůstávají zachována.