IBM staví superpočítač pro teleskop, který denně zpracuje exabajt informací

Velká modrá a holandský astronomický institut ASTRON společně vyvíjejí unikátní superpočítač, ten by měl v budoucnu v reálném čase zpracovávat data z připravovaného radioteleskopu Square Kilometre Array (SKA).

Umělecká vizualizace Square Kilometre Array

International Business Machines o projektu informovala včera, projekt bude mít pět fází, přičemž první bude stát v přepočtu asi 813 milionu korun.

Samotný radioteleskop bude využívat okolo 3 tisíc patnáctimetrových antén, které se budou nalézat v pásmu dlouhém 3000 km a jejichž signál bude možné libovolně kombinovat. Oproti současným vrcholovým teleskopům umožní přístroj až padesátinásobnou citlivost. Vědci si od něho slibují možnost studia vývoje galaxií a hledání odpovědí na otázky po vzniku a povaze vesmíru.

Právě extrémní množství dat, které teleskop během dne vygeneruje (okolo jednoho exabajtu) si vyžádalo vyvinutí nových technologií a stavbu unikátního superpočítače. Pro malé srovnání, celý internet vygeneruje za den ani ne polovinu takového datového objemu.

Základní data k superpočítači pro SKA.

Superpočítač bude muset data v reálném čase třídit a zpracovávat, kromě samotného objemu surových dat tak vygeneruje okolo 5000 TB výstupních dat a metadat pro trvalé uchování.

Jak se po několika výpočtech ukázalo, na podobný úkol ani omylem nedostačuje žádný z dostupných superpočítačů v komerční i vědecké sféře. IBM si od první (výzkumné) fáze slibuje zejména uplatnění více technologií, které poslední roky intenzivně zkoumá.

Jedná se zejména o optickou komunikaci v čipech, ukládání velkého množství čipů na sebe navzájem či Phase-Change Memory. Vzhledem k extrémním datovým objemům by mohla být také oživena technologie ukládání dat na pásku. Teleskop by měl být v provozu do roku 2019.

Přečtěte si další zajímavosti v tiskové zprávě, která byla vydána 25. 4. 2012 (tři týdny po sepsání našeho článku).

Exit mobile version