IBM vyvinula procesor s architekturou podobnou fungování mozku

International Business Machines vyvinula poměrně unikátní čip, jeho vnitřní architektura a principy fungování jsou totiž odvozeny od stejného principu, na jakém funguje lidský mozek, respektive neuronová síť.

Koncept elektronické neuronové sítě není nic nového, komerčně využitelné koncepty postavené na tomto principu byly zatím ale jen záležitostí snů.

Čip od IBM byl vyroben 45-nm SOI-CMOS procesem a má zatím pouze 256 jednotek, které jsou ekvivalentní lidským neuronům, závratný není ani počet „synapsí“ (neuronových spojů), přesto jde o zajímavý pokrok. Systémy vystavěné na bázi kognitivních obvodů také nebudou programovány tak jako současné počítače. Jsou schopné učit se ze zkušeností, zobecňovat, hledat souvislosti, vytvářet hypotézy a též si pamatovat dosažené výsledky.

První kognitivní čipy IBM neobsahují biologické prvky, nýbrž využívají výhradně technologie na bázi křemíku. V současnosti jsou testovány dva typy obvodů, oba s 256 neurony. Prototypy jsou vyrobeny 45nm SOI-CMOS technologií a realizují 262 144 resp. 65 536 programovatelných synapsí.

Dlouhodobým cílem IBM je vytvořit čipový systém s deseti miliony neurony a sto triliony synapsí, který spotřebuje pouze jeden kilowatt a jehož objem nepřesáhne dva litry.

Exit mobile version