IDC: české výrobní podniky budou do IT investovat méně a jinak

Přestože ve vývoji IT investic v sektoru českých výrobních firem došlo k redukci předpokládaného růstu, stále se celkový průměrný meziroční růst bude s 4,5 % pohybovat mírně nad úrovní celkového růstu (4,1 %) regionu střední a východní Evropy.

V roce 2014 bude růst IT investic výrobních firem tažen především hardware segmentem. Bude docházet k cyklické obměně hardware v mnohých podnicích a navíc po investičně slabších letech 2012 a 2013 IDC očekává vyšší chuť výrobních firem investovat. Obnovená spotřebitelská poptávka se projevuje růstem výroby ve většině výrobních odvětví, a generuje tak nové příležitosti pro firmy a samozřejmě i potřeby a požadavky na IT. Meziroční růst hardware trhu by měl v roce 2014 dosáhnout rekordních 9,1 %, v dalších letech je ovšem očkáváno výrazné zpomalení růstu na standardní hodnoty pohybující se v pásmu 1-2%.

Od roku 2015 IDC očekává postupné překlápění růstu IT investic do segmentu specializovaného software. Segment software své průměrné tempo růstu ve výrobním sektoru oproti minulé předpovědi naopak zrychlí na 6,2 %, a bude tak pokračovat ve zvyšování podílu na celkových IT investicích výrobních firem až na cca 43 % v roce 2018. Pro segment IT služeb předpověď počítá s průměrným tempem růstu 3,6 %, přičemž tempo růstu bude vyšší v druhé polovině období.

Nejvyšší tempo růstu IT investic v ČR budou tradičně dosahovat menší odvětví, ovšem generující vyšší přidanou hodnotu, například letecký průmysl, výroba elektroniky nebo pharmaceutický průmysl. Nadprůměrně porostou IT investice také v odvětví výrobců spotřebního zboží, především díky rostoucímu spotřebitelskému optimismu, vyšší spotřebě, a tedy poptávce směřující na výrobce.

Exit mobile version