IDF 2011: solárně napájený x86 procesor a displeje s vlastním obnovováním

Jednou z nejzajímavějších novinek letošního Intel Developer Fóra je prototyp procesoru s extrémně nízkou spotřebou. Ta je tak malá, že jej dokáže napájet obyčejný solární panel s několika centimetry v průměru. Právě spotřeba nízkoenergetických čipů Intelu a ARM zatím vyznívala ve prospěch druhé značky, nyní by se mohly karty obrátit.

NTV procesor

Procesor nízké spotřeby dosahuje díky citlivosti na napětí, které se blíží hranici, kdy se přepínají tranzistory. Intel svůj nízkoenergetický čip označuje termínem Near-Threshold Voltage (kódově pak Claremont), ten se vyznačuje tím, že je schopen pracovat při napětí méně jak polovičním oproti dnešku, tedy na 400 až 500 milivoltech. Pro úplnost připomeňme, že většina současných čipů (již tak oproti minulosti značně optimalizovaných) pracuje při napětí 1 Volt.

Představený procesor sám o sobě není žádný zázrak. Pro demonstraci technologie Intel použil procesor s architekturou první generace Pentia, nicméně jedná se zatím o ryze experimentální model. Spotřeba čipu v aktivním režimu se pohybovala okolo 10 mW.

Procesor také dokáže v případě potřeby dynamicky zvýšit svoji operační frekvenci až desetkrát (pak ovšem adekvátně vzroste i odběr). Intel tvrdí, že samotná technologie NTV má mnohem širší využití, než jsou úsporné procesory. Jedním z cílů je stav, kdy budou mít čipy ve všech přenosných či pohyblivých zařízeních tak nízkou spotřebu, že si energii budou moci doplňovat automaticky ze svého okolí (ze slunce, vibrací, rádiových vln).

Druhou zajímavou novinkou, která ovšem nebyla představena pouze na IDF, je technologie samoobnovovacího displeje. Oproti současným displejům se rozdíl projeví při vysílání statického obrazu. Za normálních okolností (u současných displejů) probíhá mezi napájenou grafickou kartou a monitorem neustálý přenos obrazu a to i v případě, že je obraz statický a nemění se. Displej s technologií Panel Self Refresh si namísto toho uloží statický obraz do mezipaměti a stav displeje obnovuje z této paměti. Tím, že grafická karta nemusí až do nejbližší změny generovat žádný signál, vzniká poměrně značná energetická úspora (na přenosu dat i běhu GPU).

Řešení má přinést úsporu okolo 500 mW. Intel demonstroval technologii na srovnatelném klasickém panelu připojeném přes LVDS. Úspora byla nižší o 450 mW. Na trhu by se měl nový typ displeje objevit do dvou let.

Exit mobile version