Indie se do pěti let hodlá stát globální mocností ve výrobě čipů

Pixabay License

Indie se hodlá v příštích pěti letech dostat mezi pět největších výrobců čipů na světě. Uvedl to indický ministr pro elektroniku a informační technologie Ašvini Vaišnav. Na konci loňského roku podle údajů společnosti TrendForce disponoval největšími kapacitami pro výrobu čipů Tchaj-wan, jehož podíl na globálních kapacitách se pohyboval kolem 46 procent. Následovala Čína, Jižní Korea, Spojené státy a Japonsko.

Indie by podle serveru americké televize CNBC měla těžit z toho, že se čím dál více firem snaží omezovat svou závislost na Číně, protože se v brzké době neočekává konec napětí mezi Čínou a Spojenými státy. Vaišnav uvedl, že Indie se považuje za důvěryhodného partnera pro výrobce elektroniky. „Existuje tu celosvětová důvěra v Indii,“ prohlásil.

Americký výrobce čipů Qualcomm otevřel minulý týden v indickém městě Čennaí nové centrum pro navrhování čipů, které vytvoří zhruba 1600 pracovních míst. „Začali jsme v Indii investovat dřív, než se to stalo populárním. Svou přítomnost v Indii budujeme už více než deset let,“ uvedl šéf podniku Cristiano Amon. „Řadu čipů navrhujeme v Indii. Naše přítomnost v Indii rovněž vytváří příležitosti pro řadu indických firem,“ dodal.

Indický premiér Naréndra Módí minulý týden slavnostně otevřel tři nové závody na výrobu čipů v Indii. Vaišnav podle CNBC potvrdil, že indická vláda nyní posuzuje návrhy na investice do výroby čipů v Indii v hodnotě 21 miliard dolarů (téměř půl bilionu Kč). „Všechny podniky v globálním měřítku pohlížejí na Indii jako na přirozenou destinaci pro příští investiční rozhodnutí,“ uvedl.

Exit mobile version