Infostealery zůstanou rizikem pro uživatelská hesla

Zdroj: Pixabay

Spyware Agent Tesla a spyware Formbook se v prosinci objevily v téměř shodném počtu detekcí.

V prosincových datech společnosti ESET pro Českou republiku zůstaly na předních místech hlavní škodlivé kódy pro operační systém Windows, se kterými se uživatelé mohli setkávat celý uplynulý rok – spyware Agent Tesla a spyware Formbook. Ačkoli počet detekcí u obou škodlivých kódů jen mírně překročil desetinu všech případů, podle bezpečnostních expertů potvrdil a nastínil vývoj i v letošním roce, kdy se podle jejich očekávání útočníci zaměří na úroveň používané češtiny a stabilní škodlivé kódy doplní zcela nové útoky dosud spíše okrajových rodin malwaru.

„Zhruba v posledním půl roce se situace v České republice stabilizovala na třech rodinách malwaru a pro příští rok očekáváme, že se situace nebude výrazně měnit. Výjimkou může být samozřejmě nástup nových rodin. Již v tuto chvíli ve statistice pozorujeme například rodinu malwaru RedLine Stealer, která aktuálně získává na popularitě na černém trhu. Počítáme také s tím, že se během roku 2023 objeví měsíce, kdy se útočníci i v rámci celosvětových kampaní zaměří na Česko s do češtiny lokalizovaným spamem. Infostealery, kam spadají právě spywary a password stealery, zkrátka zůstanou pro české uživatele primárním rizikem,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Spyware Agent Tesla a spyware Formbook se v prosinci objevily v téměř shodném počtu detekcí, který přesahoval desetinu všech zachycených případů. Spyware Agent Tesla se objevoval spíše v rámci celosvětových kampaní, útoky v češtině byly ale v prosinci také poměrně silné. Nebezpečné přílohy v e-mailech se tentokrát jmenovaly NPO-2212-000016.pdf.exe, Zpusob_platby, jpg.exe a Poptavka 00413_pdf.exe. U spywaru Formbook poté útočníci vsadili na sezónu mezi svátky a spyware šířili prostřednictvím příloh, které vydávali za dokumenty k platbám dovolených. Zde se však útoky v češtině neobjevily.
„Jedním z důvěryhodných ukazatelů, že by s příchozí komunikací nemuselo být vše v pořádku, stále zůstává čeština. Pro útočníky, kteří zpravidla nejsou rodilými mluvčími, je zkrátka komplikovaná a ani různé překladače vždy nepřeloží text správně,“ vysvětluje Jirkal. „Přesto můžeme počítat s tím, že jak se škodlivé kódy neustále vyvíjejí do propracovanějších verzí, mohou útočníci investovat také do věrohodnějších jazykových překladů. V posledních týdnech se velmi zvedla diskuze také o generování spamu za pomoci algoritmů umělé inteligence. Tam ale předpokládáme, že bude v následujících letech převažovat hlavně angličtina a do češtiny bude text překládán spíše strojově,“ doplňuje Jirkal.
Zhruba v pěti procentech všech případů byl v prosinci detekován také backdoor Agent.AES, který se v počtu detekcí s mírným náskokem dostal před password stealer Fareit. V jeho případě se uživatelé mohli nejčastěji setkat s přílohami Drawing & Specifications___JPG.exe nebo kopie platby09886673.exe.

Nejčastější hrozby pro Windows
ČR, prosinec 2022
1. Win32/Formbook trojan (13,13 %)
2. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (11,15 %)
3. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (4,62 %)
4. Win32/PSW.Fareit trojan (2,89 %)
5. Win32/Rescoms trojan (1,98 %)
6. VBS/Agent.QMG trojan (1,73 %)
7. MSIL/Spy.RedLine trojan (1,49 %)
8. Win32/PSW.Agent.ONW trojan (0,93 %)
9. Java/Adwind trojan (0,87 %)
10. Win32/Spy.VB.OLN trojan (0,85 %)
Zdroj: Eset

Exit mobile version