Instituce veřejné správy mohou bezplatně žádat o router Turris Omnia

Zapojením se do projektu získají organizace bezplatně router Turris Omnia včetně jeho automatických aktualizací, které nevyžadují zásah administrátora.
Do konce tohoto roku bude sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, přijímat žádosti o bezplatné výpůjčky bezpečného routeru Turris Omnia. Ty mohou podávat instituce veřejné správy prostřednictvím webových stránek https://gov.turris.cz. Pro žadatele je připraveno více než 800 routerů Turris Omnia. Tato aktivita je další fází projektu „Vybudování a ověřovací provoz systému Cyber Threat Intelligence“, který je finančně podpořen Ministerstvem vnitra České republiky v rámci programu Bezpečnostního výzkumu České republiky pro potřeby státu v letech 2016 až 2021.

„Jsem rád, že díky našim routerům Turris Omnia budeme moci přispět ke zvýšení ochrany veřejných institucí a poskytnout efektivní řešení především malým organizacím, které se často potýkají nejen s nedostatkem financí, ale rovněž IT odborníků, kteří by jejich systémy mohli zabezpečit,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Zapojením se do projektu získají organizace bezplatně router Turris Omnia včetně jeho automatických aktualizací, které nevyžadují zásah administrátora. Díky tomuto rozhodnutí mohou být naplněny také legislativní požadavky vyplývající z GDPR, především pak povinnost zabránit neoprávněnému přístupu k údajům uložených v systémech dané organizace.

O router si může zažádat jakákoli instituce veřejné správy, tedy ministerstva a ústřední orgány státní správy, městské a obecní úřady, všechny typy škol, zastupitelské úřady České republiky v zahraničí, knihovny, nemocnice a další orgány veřejné moci. S vybranými zájemci bude uzavřena smlouva o výpůjčce na dobu trvání projektu, přičemž po jeho skončení bude router převeden do jejich správy.

Ve smlouvě se zástupci institucí veřejné správy mimo jiné zavazují k poskytování dat, které budou dále využívány v rámci projektu „Vybudování a ověřovací provoz Cyber Threat Intelligence”. Analýzu dat bude provádět Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který je odborným gestorem projektu.

O projektu vybudování a ověřovací provoz systému Cyber Threat Intelligence (CTI)

Cílem projektu je vybudování a ověřovací provoz systému detekce, identifikace a predikce kybernetických hrozeb a vyhodnocování kybernetických bezpečnostních incidentů. Systém umožní sdílení informací o bezpečnostních událostech, incidentech či hrozbách mezi důležité bezpečnostní orgány České republiky.

Řešiteli projektu jsou sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, a akademické sdružení CESNET. Projekt je podpořený Ministerstvem vnitra ČR v rámci Programu bezpečnostního výzkumu pro potřeby státu 2016 – 2021, jeho odborným gestorem je Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Exit mobile version