Intel: na sociálních sítích se hlavně předvádíme

Nedávný průzkum společnosti Intel odhalil to, co stejně již všichni tak nějak tuší, sociální sítě slouží především k projekci našeho lepšího já. Ženy si na svůj profil nepustí jiné než lichotivé fotografie, muži zase pěstují image zábavných a provokativních drsňáků – v této kategorii obsadili čeští muži jednu z předních příček.

Kterou lež na sociálních sítích nejčastěji využívají muži? Tři odpovědi s nejvyšší frekvencí v regionu EMEA. Na otázky průzkumu UltraYou společnosti Intel v červnu 2012 odpovídalo celkem 4374 respondentů, z toho 502 v České republice. Zdroj: Intel

Během pouhých několika let se dramaticky změnilo naše chování na internetu, a to zejména v důsledku toho, jak jsme do svého digitálního i společenského života přijali sociální sítě. Naše profily na těchto sítích odhalují naše touhy působit atraktivněji, inteligentněji nebo provokativněji.

Nedávný průzkum, který si v devíti zemích včetně České republiky nechala zpracovat společnost Intel, ukázal, že touha vytvářet na sociálních sítích vylepšenou verzi své osobnosti je něco, co je společného uživatelům napříč jednotlivými státy. To, jak lidé vytvářejí své profily, se značně liší. Nicméně ve všech zemích je společné to, že se za pomoci různých ,sociálních lží‘ snažíme ohromit, šokovat nebo zaujmout své publikum na síti. Většina lidí – celkově 59 % mužů a 56 % žen – v průzkumu přiznala, že svůj on-line obraz manipulují.

Kterou z uvedených lží na sociálních sítích nejčastěji využíváte? Odpovědi 502 respondentů v ČR podle věku. Zdroj: Intel

„Lží“ číslo jedna je všeobecně na sociálních sítích zařazování pouze lichotivých fotografií (a odznačování těch nelichotivých), výsledek 41 % je jednoznačný. „Češi v tomto parametru nejsou výjimkou, vedle toho ovšem u domácích respondentů vystupují některé odlišnosti. Například ve srovnání s ostatními velice stojíme o to, abychom vypadali zábavně a provokativně. V této sociální lži vynikají zejména čeští muži, kterým stejně jako například Španělům nadprůměrně záleží na image zábavných a provokativních drsňáků,“ pojmenoval Pavel Svoboda z Intelu naše národní specifikum vyplývajících z odpovědí více než 500 českých respondentů.

S tímto atributem se v praxi pojí uveřejňování fotografií z večírků, momentek z adrenalinových činností, jako jsou extrémní sporty, či sdílení vtipů. Vysoký podíl „virtuálních machů“ u nás najdeme nejenom u těch nejmladších respondentů, ale i ve vyšších věkových skupinách nad 45 let, kde se k němu hlásí každý pátý respondent.

Další zajímavé závěry:

Exit mobile version