Intel oficiálně představil první ultrabooky

Společnost Intel včera oficiálně představila první generaci zařízení Ultrabook. Ta disponuje výkonem současných hi end notebooků, ale nabízí energetickou úspornost, ultratenké provedení a cenu notebooků střední třídy. Za prvními modely ultrabooků na českém trhu stojí asijští výrobci počítačů Acer, Asus, Lenovo a Toshiba.

Strategie Intelu na prosazení nové platformy má tři fáze. První začala právě teď a spočívá v uvedení rodiny produktů, které umožní vytvářet tenké, lehké a elegantní počítače, které budou tenčí než 21 mm a budou uživatelům dostupné za běžné ceny.

Druhá fáze iniciativy je spojena s novou generací procesorů Intel, které jsou zatím označovány jako Ivy Bridge a k dispozici by měly být v prvním pololetí roku 2012. Notebooky postavené na procesorech Ivy Bridge nabídnou nižší spotřebu, lepší vizuální výkon, rychlejší odezvu a v neposlední řadě i vyšší úroveň zabezpečení. Třetím krokem pak jsou produkty Intelu naplánované pro rok 2013 a prozatím označované názvem Haswell. U nich se očekává významné snížení spotřeby na polovinu „termálního bodu“ dnešních mikroprocesorů.

„Ultrabooky mají všechny předpoklady pro to, aby se staly významnou oblastí inovace v globálním odvětví, jehož objem dosahuje 261 miliard amerických dolarů ročně. Fond společnosti Intel Capital se bude zaměřovat na investice do společností budujících technologie, jež vnesou revoluci do způsobu práce s počítači a ze současných mobilních počítačů udělají věc, bez níž se uživatel neobejde,“ prohlásil v létě předseda představenstva Intel Capital a výkonný viceprezident společnosti Intel Arvind Sodhani.

„Lidé chtějí technologii, která jim umožní efektivně pracovat a být stále výkonnější, ale současně také zůstávat v kontaktu s ostatními, dělit se o výsledky své kreativity a zážitky v podobě fotografií, videí, hudby či textů. Zároveň chtějí mít nad věcmi kontrolu, mít jistotu, že jejich identita je chráněná a že data budou v bezpečí i tehdy, pokud počítač ztratí nebo jim bude odcizen,“ uvádí Martin Vařbuchta, manažer společnosti Intel pro maloobchodní prodej. Všechny tyto touhy chce Ultrabook™ uspokojit a nabídnout uživatelům skutečně komplexní zážitek: ať už při hraní hry, sledování pořadu nebo filmu, anebo prostě při surfování po internetu.

Vývoj ultrabooků podpoří třísetmilionový dolarový fond Intel Capital. Jeho prostřednictvím bude Intel investovat do společností vyvíjejících hardwarové i softwarové technologie zaměřující se na způsob, jímž uživatelé komunikují s těmito novými přenosnými počítači, tedy hlavně čidla a dotykové technologie, dále technologie zajišťující celodenní provoz díky vyšší kapacitě baterie, novinky umožňující inovativní design přístrojů a v neposlední řadě též vyšší úložnou kapacitu. Celkovým cílem fondu, který bude investovat v horizontu příštích tří čtyř let, je vytvořit cyklus inovace a systémových funkcí pro tuto novou a rostoucí kategorii mobilních počítačů.

Intel mikroprocesor 4004

Představení prvních modelů ultrabooků se také shoduje s výročím společnosti Intel, které si příští týden připomene nejenom počítačový svět. V úterý 15. listopadu to bude právě 40 let, co pod názvem Intel 4004 spatřil světlo světa první komerčně dostupný mikroprocesor. Mikroprocesor, který stojí v počátku digitální revoluce, se postupně stal neodmyslitelnou součástí našich životů a „mozkem“ uvnitř našich počítačů, telefonů, aut, kamer a fotoaparátů či dalších spotřebičů a médií, s nimiž dnes přicházíme dennodenně do styku.

Za vznikem prvního mikroprocesoru stáli Federico Faggin, Ted Hoff a Stanley Mazor, inženýři společnosti Intel. Mikroprocesor byl původně vyvinut jako účinnější součástka do kalkulaček a sotva mohl někdo z nich tušit, jaký dopad bude mít na společnost už v poměrně krátké době. Již deset let po Intel 4004 si jeho následovník Intel 8088 našel cestu do prvního osobního počítače a dnešní moderní mikroprocesory stojí za sofistikovanými výzkumy v oblasti vědy a výzkumu. Podobná digitální revoluce může podle Intelu pokračovat právě skrze platformu Ultrabook.

Exit mobile version